Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

V plném proudu jsou přípravy 8. ročníku Slavností koní, historie a řemesel 2019

Aktuálně probíhá soutěž o vstupenky

Redakce / 10.06.2019
První prázdninová neděle - 30. červen 2019 - přivede na Kuks už poosmé krásu koní, zručnost lidí a také mnohé historické souvislosti, proto tentokrát na téma TAK JDE ČAS. Zažijte letos naživo příklady zdravé obnovy a ochrany přírody díky lidské zručnosti a dochovaným řemeslům.
 

Řemesla v moderní době

Po generace předávaná práce s koňmi má své kouzlo a propojuje se s dalšími řemesly spojenými se zemědělstvím a přírodou.

Už vás někdy napadlo, proč má kosa, ruční pila a pracovní kůň místo v našem moderním životě plném technologií a strojů? Dřinu, spojenou s prací našich předků, můžeme s pomocí moderní techniky odbourat. Nesmíme však ztratit pochopení koloběhu přírody, lásku k půdě, poctivost, nadšení a hlavně vděk za to, co nám země dává. Pokud se přírodě vzdálíme, ona přežije, my ne. A právě prostřednictvím koní a ručních nástrojů, ať už s nimi budeme pracovat vážně nebo ve volném čase, se k ní můžeme pomyslně vrátit. Neztratíme tak naši nejdůležitější vlastnost - úctu k zemi, k životu, k sobě.

Letošní téma „Tak jde čas“ ukáže například sekání trávy od kosy přes koňskou sekačku až k moderní technice. Na dřevo vyrazíme s pilou ruční i motorovou. A koně nám ukáží mnohé ze své každodenní nelehké práce až po využití pro náš volný čas.

Soutěže o vstupenky

Propojení veřejnosti se světem koní, lidmi okolo nich a návaznými řemesly probíhá nejen během akce samotné, ale celoročně na webu www.slavnostikonikuks.cz a facebooku "Slavnosti koní, historie a řemesel". 

Cílem organizátorů je seznamovat s účinkujícími a zajímavými tématy virtuálně po celý rok a poté se už jako „staří známí“ potkat osobně na Kuksu. Na těchto odkazech se také pravidelně soutěží o vstupenky a přidávají novinky včetně ladění přesného programu akce.

Aktuální soutěž probíhá do půlnoci 10. června 2019 s partnerem akce - AUTO INZAT, s.r.o.


Novinky

Samotná řemesla letos obohatí kominíci, enviro koutek povedou včelaři, pro diváky přibudou další možnosti si skutečné řemeslo nebo ruční práci vyzkoušet pod odborným dohledem. 
Řemesla se také odjakživa promítala v tématech klasických pohádek - a jednu vám tak zcela reálně na místě zahraje i nejlepší lesní doktor - s pilou v ruce a krajícem chleba v mošničce. Vystupující řemeslníci se budou průběžně prezentovat na webu akce a v připravovaných článcích.


Výhody a slevy

Vstupné činí 200 Kč pro dospělé a 100 Kč pro děti 6 -18 let v doprovodu platící dospělé osoby. 

Možnosti slev lze nalézt na webu akce, např. držitelé Rodinného nebo Senior pasu mohou uplatnit slevu 50 Kč na osobu.

Vstupenky jsou k prodeji pouze na místě, volné vstupenky je možné získat v soutěžích před akcí (viz výše) nebo jako benefit od partnerů akce.  

Pořadatelé jako vždy připravují drobný originální dárek pro diváky, kteří přijedou vlakem (zastávka Kuks je přímo v místě konání akce).

Jízdní řád vlaků se zastávkou v obci Kuks
Jízdní řád vlaků - slavnosti koní Kuks


Slavnosti koní 2019Záštitu nad akcí Slavnosti koní, historie a řemesel Kuks 2019 převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.
Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje.


 

Související články
Dokument (dlouhé video) z akce Slavnosti koní, historie a řemesel v Kuksu 2018
Každý chlap může být sekáč. Kosení trávy a luk má stále svůj význam, na Kuksu bude workshop
Všechna videa ze Slavností koní, historie a řemesel 2019
Související odkazy
Facebook profil akce
Oficiální web organizátor Slavností
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1572x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí