Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

Redakce / 16.09.2019
Na některé neuvěřitelné společensko-politické kauzy v našem státě jsme si již zvykli. Že se taková absurdní situace může stát i při tak bohulibé záležitosti, jakou je světová premiéra hudebního díla v našem městě, je ovšem pozoruhodné. Na koncertě Královédvorského chrámového sboru dne 14. 9. 2019 zaznělo kromě jiného i sborové dílo významného současného skladatele, profesora Jiřího Bezděka „Soška Matky milostné“ na text básně Vladimíra Hornova, opěvující tuto sošku, umístěnou v královédvorském kostele sv. Jana Křtitele. Vzhledem k nepochopitelné averzi zdejší římskokatolické farnosti vůči Královédvorskému chrámovému(!) sboru mu však nebylo povoleno dílo v tomto prostoru provést, a proto se koncert nakonec konal v kostele Církve československé husitské.
 
Naštěstí však ku prospěchuKrálovédvorský chrámový sbor věci. Příjemná akustika tohoto prostoru spolu s výborným výkonem sboru pod vedením Víta Havlíčka za doprovodu varhaníka Drahoslava Grice, připravili posluchačům krásný hudební zážitek. Zajímavá byla dramaturgie koncertu. Kromě tří skladeb pro sólové varhany (J. N. Lemmers, G. F. Händel, J. Rheinberger) zazněla i méně známá sborová díla, jejichž interpretační náročnost přesně odpovídala možnostem sboru i jeho sólistům. Nádherně vyznělo např. „Ave verum corpus“ od C. Saint-Saënse, „Cantate Domino“ G. O. Pitoniho, část Charpentierova „Te Deum“, či Rheinbergerovo čistě vokální „Prope est Dominus“. Svou náročnou sazbou možná posluchače překvapily tři části z „Missy in Es“ od J. J. Ryby, který opravdu není pouze autorem oblíbené České mše vánoční. Posluchačsky vděčným dílem bylo provedení známého Bachova Chorálu z jeho kantáty číslo 147,  či poměrně raného díla W. A. Mozarta, offertoria „Veni Sancte Spiritus“.

Královédvorský chrámový sborJiž jsme si zvykli na skutečnost, že na těchto koncertech Královédvorského chrámového sboru zazní i světová premiéra skladby některého ze současných významných českých skladatelů. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy zaznělo již 11. takové dílo. Jak již uvedeno výše, tentokrát to byla skladba Jiřího Bezděka „Soška Matky milostné“ na text Vladimíra Hornova, provedená za přítomnosti skladatele. Úvodní jednohlasý zpěv, evokující středověký chorál se postupně rozvinul do zajímavého vícehlasu, využívajícího místy středověké harmonické postupy a překvapivou chromatiku v kombinaci se zajímavým opakujícím se „příznačným motivem“ Matky milostné.

Posluchači svým dlouhým a vřelým potleskem Profesor pražské AMU Jiří Bezděkvyjádřili dík všem účinkujícím, skladateli Jiřímu Bezděkovi, varhaníku Drahoslavu Gricovi a především Královédvorskému chrámovému sboru a jeho zakladateli, dirigentovi a obětavému organizátorovi hudebního života v našem městě a jeho okolí, Vítu Havlíčkovi.

Petr Mádle

 

Související články
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2019
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové 24. prosince 2019
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru s Rybovou Českou mší půlnoční
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1417x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa

Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
27.05.2020 - 5.06.2020
Zápis do ZUŠ
2.06.2020 19:00 - 2.06.2020 21:00
Afrikou na pionýru (Road movie od 12 let)
3.06.2020 19:00 - 3.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)
4.06.2020 19:00 - 4.06.2020 21:00
Problémissky (komedie)