')
Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

Redakce / 16.09.2019
Na některé neuvěřitelné společensko-politické kauzy v našem státě jsme si již zvykli. Že se taková absurdní situace může stát i při tak bohulibé záležitosti, jakou je světová premiéra hudebního díla v našem městě, je ovšem pozoruhodné. Na koncertě Královédvorského chrámového sboru dne 14. 9. 2019 zaznělo kromě jiného i sborové dílo významného současného skladatele, profesora Jiřího Bezděka „Soška Matky milostné“ na text básně Vladimíra Hornova, opěvující tuto sošku, umístěnou v královédvorském kostele sv. Jana Křtitele. Vzhledem k nepochopitelné averzi zdejší římskokatolické farnosti vůči Královédvorskému chrámovému(!) sboru mu však nebylo povoleno dílo v tomto prostoru provést, a proto se koncert nakonec konal v kostele Církve československé husitské.
 
Naštěstí však ku prospěchuKrálovédvorský chrámový sbor věci. Příjemná akustika tohoto prostoru spolu s výborným výkonem sboru pod vedením Víta Havlíčka za doprovodu varhaníka Drahoslava Grice, připravili posluchačům krásný hudební zážitek. Zajímavá byla dramaturgie koncertu. Kromě tří skladeb pro sólové varhany (J. N. Lemmers, G. F. Händel, J. Rheinberger) zazněla i méně známá sborová díla, jejichž interpretační náročnost přesně odpovídala možnostem sboru i jeho sólistům. Nádherně vyznělo např. „Ave verum corpus“ od C. Saint-Saënse, „Cantate Domino“ G. O. Pitoniho, část Charpentierova „Te Deum“, či Rheinbergerovo čistě vokální „Prope est Dominus“. Svou náročnou sazbou možná posluchače překvapily tři části z „Missy in Es“ od J. J. Ryby, který opravdu není pouze autorem oblíbené České mše vánoční. Posluchačsky vděčným dílem bylo provedení známého Bachova Chorálu z jeho kantáty číslo 147,  či poměrně raného díla W. A. Mozarta, offertoria „Veni Sancte Spiritus“.

Královédvorský chrámový sborJiž jsme si zvykli na skutečnost, že na těchto koncertech Královédvorského chrámového sboru zazní i světová premiéra skladby některého ze současných významných českých skladatelů. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy zaznělo již 11. takové dílo. Jak již uvedeno výše, tentokrát to byla skladba Jiřího Bezděka „Soška Matky milostné“ na text Vladimíra Hornova, provedená za přítomnosti skladatele. Úvodní jednohlasý zpěv, evokující středověký chorál se postupně rozvinul do zajímavého vícehlasu, využívajícího místy středověké harmonické postupy a překvapivou chromatiku v kombinaci se zajímavým opakujícím se „příznačným motivem“ Matky milostné.

Posluchači svým dlouhým a vřelým potleskem Profesor pražské AMU Jiří Bezděkvyjádřili dík všem účinkujícím, skladateli Jiřímu Bezděkovi, varhaníku Drahoslavu Gricovi a především Královédvorskému chrámovému sboru a jeho zakladateli, dirigentovi a obětavému organizátorovi hudebního života v našem městě a jeho okolí, Vítu Havlíčkovi.

Petr Mádle

 

Související články
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1068x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc
1.10.2019 - 30.10.2019
Konzerva místo zpozdného