Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Královédvorský chrámový sbor vystoupí se sopranistkou Helenou Hozovou a varhaníkem Viktorem Darebným

Redakce / 19.04.2022
Ve čtvrtek 21. dubna 2022 se uskuteční v 18:00 hodin koncert Kruhu přátel hudby ve Dvoře Králové nad Labem. V tamějším Husově sboru na něm vystoupí sopranistka Helena Hozová, varhaník Viktor Darebný a Královédvorský chrámový sbor, který si pozval tyto interprety jako hosty. Na programu budou skladby pro sólový soprán, varhany a sbor. Mezi nejznámější patří Alleluja z Exsultate jubilate nebo Laudate Dominum W. A. Mozarta či Letěla bělounká holubička B. Smetany. Zazní i další kompozice od G. F. Händela a L. van Beethovena a dalších.
Sopranistka Helena Hozová studovala Koncert KPH - Dvůr Králové - 21. 4. 2022na JAMU v Brně a absolvovala stáž na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Účastnila se řady mistrovských kurzů osobností operního světa. Spolupracovala s Moravskou filharmonií Olomouc, Komorní filharmonií Pardubice, Karlovarským symfonickým orchestrem nebo souborem Les Gouts Réunis (Luxembourg). V současnosti spolupracuje především se souborem Collegium 1704. Jako sólistka se s ním představila na festivalech Salzburger Festspiele, Smetanově Litomyšli, v koncertní řadě Most Praha-Drážďany, v Theater an der Wien nebo v Centro Nacional de Difusón Musical v Madridu. Zpívala také v Royal Opera Versailles, Opera de Lille, Grand Théatre de Luxembourg a Théatre de Caen.

Varhaník Viktor DarebnýVarhaník Viktor Darebný studoval hru na varhany na Konzervatoři Pardubice. Nyní je studentem Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, kde studoval nejprve ve třídě odb. as. MgA. Pavla Černého a nyní u prof. Jaroslava Tůmy. Pravidelně vystupuje na sólových koncertech, ale i jako korepetitor různých hudebních těles a sólistů (spolupracoval např. se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK nebo Komorní filharmonií Pardubice). Od ledna 2018 je hlavním varhaníkem a ředitelem kůru kutnohorské farnosti (chrám sv. Barbory, kostel sv. Jakuba a další).

Královédvorský chrámový sbor byl Královédvorský chrámový sbor založen v roce 2006. Kromě hudebního doprovodu slavnostních mší se věnuje i koncertní činnosti. Zcela ojedinělou tradicí Královédvorského chrámového sboru jsou zářijové koncerty s premiérou skladeb předních českých i zahraničních soudobých skladatelů, které se konají každoročně od roku 2009 ve Dvoře Králové nad Labem. Sbor často spolupracuje s Královédvorským chrámovým orchestrem, ale i s dalšími interprety, z nichž stojí za zmínku varhaníci Pavel Svoboda, Pavel Černý a Přemysl Kšica nebo japonská sopranistka Michiyo Keiko. Sbor se představil kromě České republiky i v několika zahraničních zemích. Sbor vede Vít Havlíček - varhaník, hudební teoretik, sbormistr a pedagog Akademie múzických umění v Praze.

Koncert s tímto obsazením budou moci posluchači slyšet také v neděli 24. dubna 2022 v 17:00 v kostele sv. Jakuba v Poličce.

Související články
Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2021
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí TGM ve Dvoře Králové (24. prosince 2021)
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Koncert se světovou premiérou skladby Anežka Česká slovenského skladatele Ľuboše Bernátha
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 308x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí