Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

Koncert s premiérou skladby Ilji Hurníka

Redakce, / 29.08.2011
V neděli 11. září 2011 v 16.00 hod. se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové n. L. uskuteční koncert, jehož vrcholem bude světová premiéra skladby Severská ukolébavka renomovaného hudebního skladatele Ilji Hurníka, za jeho osobní účasti. Záštitu nad koncertem převzal arcibiskup pražský Dominik Duka a starostka města Dvora Králové Edita Vaňková.
 

Z podnětu královédvorského varhaníka Víta Havlíčka napsal Ilja Hurník kompozici s názvem Severská ukolébavka, kterou autor věnoval Královédvorskému chrámového sboru. Jedná se již o třetího významného hudebního skladatele, který pro tento sbor napsal skladbu. Loňské září šlo o Luboše Sluku a před dvěma lety o Otomara Kvěcha.
Premiéra zazní v podání Královédvorského chrámového sboru, který řídí sbormistr Vít Havlíček, za varhany usedne jeden z nejúspěšnějších varhaníků mladé generace Pavel Svoboda. Kromě Hurníkova díla zazní kompozice J. S. Bacha, J. V. H. Voříška nebo slavný svatební pochod R. Wagnera.
Jméno Ilji Hurníka asi není třeba příliš představovat. Tento hudební skladatel, pedagog, dramatik a spisovatel se narodil v Ostravě, ale od roku 1938 žije v Praze, kde ho na umělecké škole vyučovali legendární učitelé klavírista Vilém Kurz a skladatel Vítězslav Novák. Vrcholem kompoziční tvorby jsou jeho opery na vlastní libreto. Jako pianista vynikl v interpretaci skladeb Debussyho a Janáčka. Literární tvorbu zahrnují povídkové sbírky, eseje, rozhlasové hry, rozhlasové a televizní popularizační pořady. Ilja Hurník je držitelem Ceny Classic Českého hudebního fondu, zlaté medaile AMU, Státního vyznamenání Za zásluhy v oblasti kultury a umění nebo Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti hudby.
Koncert pořádá občanské sdružení Královédvorský chrámový sbor a Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové. Pozvolna se touto akcí začíná tvořit tradice zářijových koncertů s premiérou, která je významným obohacením nejen kulturního, ale i společenského života města Dvora Králové.

MgA. Vít Havlíček

 

 

 
 
Přečteno 1x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí