Před lety jsem ráda doprovázela o Dušičkách své prarodiče na hřbitov, kde jsme nejen upravovali hroby a zapalovali svíčky, ale často jsme v těch podzimních dnech potkávali známé, nezřídka spolužáky babičky a dědy, vzpomínali a vyprávěli. Vůbec to nebylo smutné.
Tehdy jsem také viděla, že skauti svým bratrům a sestrám dávali na hroby vkusnou ozdobu se skautským znakem a ubezpečením, že nezapomínají. Moc se mi to líbilo, a tak jsem později, již jako vzdělavatelka Sokola, začala dávat na místa posledního odpočinku našich cvičitelek a cvičitelů svíčky se sokolským znakem. Samozřejmě tam, kde místo posledního odpočinku známe.
V letošním roce 160. výročí založení královédvorského Sokola jsme vzpomínali hodně. Mnoho našich cvičitelů a činovníků má v knize Sokolové pod Zvičinou svůj medailonek s fotografií. V říjnu a listopadu si můžete zavzpomínat také na stejnojmenné výstavě. Na výstavu se medailonky sokolských osobností nevešly, a tak napadlo pracovnici muzea paní Danu Humlovou uspořádat přednášku, kde bychom připomněli lidi, kteří vykonali pro obyvatele města hodně prospěšné práce.
Bude se hovořit nejen o tvářích z plakátku k výstavě, kde v sokolském kroji můžete vidět vznosnou postavu praporečníka Václava Antonína, otce zpěváka R. A. Dvorského, kterého svého času znali v celém regionu župy Podkrkonošské a také dvě opravdové ikony dvorského Sokola, zasloužilého cvičitele dorostu Františka Haase a legendárního náčelníka Ladislava Měšťana.
Nezapomeneme samozřejmě ani na ženy, které zastupují na plakátu zasloužilé náčelnice a cvičitelky sestry Valerie a Gabriela Bierovy a dlouholetá cvičitelka a činovnice Ludmila Vítová.
Přednáška je určena všem, kteří se zajímají o historii našeho města. Osobnosti budou představeny na fotografiích i ve vzpomínkách. Do knihy se mnoho fotografií a informací nedostalo. Díky přednášce máme možnost se o ně s posluchači podělit.
Na zájemce o sokolskou historii se těší Pavlína Špatenková v úterý 6. listopadu od 17h ve Špýcharu Městského muzea