Vyhledej
Královédvorsko > Historie

Varhany ve Dvoře Králové počtvrté

Redakce / 10.04.2019
O varhanách ve Dvoře Králové už toho bylo napsáno hodně a spíše než o varhanách to bylo o sporech jednotlivých aktérů. Přiznáváme, že i my jsme lehce bulvárnějším titulkem situaci nezlepšili, proto se nadále budeme držet stranou a o pokračování budeme pouze informovat. Už to je více, než by si mnozí ve Dvoře přáli. Téma je ale závažné a není možné jej ignorovat.
 
Pevně doufáme, že debata postupem času dospěje do věcné roviny a k nějakému rozumnému řešení.

Tedy konkrétně:

Dne 2. února vyšel na portále Opera+ článek církevního organologa Válava Uhlíře. Člověka, na kterého se zástupci místní farnosti nejvíce odkazují. Člověka, který by měl být zde v kraji pro varhany tím nejpovolanějším. 
Kauza varhan ve Dvoře Králové pokračuje
Tehdy jsme ale vyslyšeli přání řady místních lidí nechat situaci spíše utichnout a článek jsme nepřevzali, nijak nekomentovali a ani na něj nedávali odkaz. S tím, že zainteresovaní si jej najdou.

Zatím poslední článek, který je hlavně reakcí na článek výše uvedený, je tento: 
Varhany ve Dvoře Králové počtvrté
Tento článek napsal profesor a významný varhaník Jaroslav Tůma a s panem Uhlířem v mnoha věcech zásadně nesouhlasí. Článek byl na Opera+ zveřejněn 7. dubna 2019

Oba články jsme se nyní rozhodli zveřejnit alespoň takto formou odkazu. Oba články jsou dlouhé a podrobné a pozor - oba mají dokonce 2 stránky, což lze snadno přehlédnout. Pokud si dáte ten čas a pečlivě si je pročtete, zjistíte, že odmyslíte-li si osobní antipatie zúčastněných, zůstane skutečně to hlavní - a to debata o tom, co je a co není památka, co památkou bude zítra, či za 50 let. A jak se k nim chovat. A to ať už si každý na základě přečteného zváží sám. 

Jan Holan

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2209x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět