')
Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Bašovi

Údržba městské zeleně je vizitkou města. I ve Dvoře Králové nad Labem

Redakce / 10.09.2019, Dvůr Králové nad Labem
Ve Dvoře Králové se to vždy v létě zelená, letos tomu pomohla i občasná letní přeháňka. Déšť bohužel pomáhal i plevelu, kterému se na městské zeleni daří - zejména s přístupem místních technických služeb.
 

FOTOGALERIE - Městská zeleň ve Dvoře Králové

V letních měsících řada z nás jezdí na dovolené do jiných českých i zahraničních měst, a má tak možnost srovnat kvalitu údržby městské zeleně. Výsledek je pro Dvůr bohužel dost nepříznivý: zdá se, že tu chybí zahradníci. 

I zeleň může být barevná

Zkusme vyjmenovat ve Dvoře Králové místa, která by v létě stála za to vyfotit. Víte, co jim chybí? Udržované zelené plochy včetně barevného kvítí. Ve Dvoře Králové jsou městské zelené plochy nevyužité nebo zanedbané. Město si s tím evidentně neví dlouhodobě rady. 

Luční kvítí v centru

Výjimkou jsou závěsné květináče, které již dlouhodobě zdobí podloubí náměstí TGM. Nejsou u každého domu, protože jejich umístění závisí na vůli majitele objektu. 

Nelze upřít ani letošní snahu o květinovou výsadbu například u křižovatky u pošty. I přes sušší jaro a pozdní výsadbu květiny dokázaly, že právě toto místo by nám všem udělalo radost, pokud by nezůstalo jen hnědou udusanou hlínou. Ukázalo se však překvapivě, že luční kvítí nestačí na nakypřenou zem naházet, ale potřebuje následnou údržbu. Kdo z nás měl chuť cestou kolem záhonek vyplet? Brzy právě plevel převýšil přežívající květiny a dnes je to již ukázka nedotažené práce. 

Nedodělaná práce

Až v posledních srpnových dnech došlo k údržbě jednoho z kruháčů, které jsou chloubou a uznávanou vizitkou města. Co je nám platná krásná plastika nosorožce na kruhové křižovatce, když okolní zeleň zdobí půlmetrová lebeda a plevel se již blíží i samotnému nosorožci? Plevel a neudržovaná zeleň však není jen v okolí kruhových křižovatek, ale i v těsné blízkosti samotných soch - všechny surikaty už jsou ztěží vidět. 

Zároveň netušíme, proč se technickými službami metrová posekaná tráva nechává ležet na místě sečení. 

Dokažme, že to jde

Pokud není v silách technických služeb udržovat zeleň, pojďme jim příkladem. Již letos zde vznikla iniciativa, která se zasadila o zmiňovanou výsadbu lučního kvítí na vybraných místech včetně květináčů. Ovšem dle zkušeností samotná výsadba nestačí. Nabízí se tedy něco jako adopce městské zeleně. Jistě i zde bydlí lidé, kteří trpí v panelákovém bytě a rádi by se skutečně starali o kousek zeleně. A nejen oni. Nechceme, aby dělali práce místo zaměstnanců městské organizace. Jen tušíme, že my sami se můžeme postarat o to, aby nám tu bylo lépe. Dokažme, že když je vůle, je i výsledek. 

Chvála údržby koupaliště

Na druhou stranu jsou místa, kde i bez aktuálně pořizovaného nového stroje za stovky tisíc dokázaly letos technické služby města udržovat zeleň v ukázkovém stavu: Tyršovo koupaliště tak dohánělo své jiné nedostatky. Škoda jen, že se stejné péče nedostalo tamním sportovištím, kdy celý srpen bylo asfaltové hřiště doslova zasypáno listím a popadanými plody okolních vzrostlých stromů. Opraveny během sezony nebyly ani poničené basketbalové koše. Očistit by si zasloužilo během sezony i tamní minigolfové hřiště. Tyršovo koupaliště je areál, a zaslouží si tak péči nejen zeleň a bazény.

Poklonu skládáme uklizečkám, které na Tyršově koupališti dokázaly i v podmínkách současného stavu sociálního zázemí udržovat záchody čisté. Věříme, že příští rok se právě jim usnadní práce, když budou v areálu uklízet prostory nového objektu s WC kabinkami a sprchami.

Jak se líbí naše městská zeleň vám? Máte nápad, jak vedení dokázat, že i zeleň je vizitkou města?

Ve fotogalerii jsou fotografie nejen ze Dvora Králové, ale také Vrchlabí (nově rekonstruované náměstí) a místní zoo, kde jsou květiny vysázené i podél silnice ke lvímu Safari a zeleň obecně je důležitou součástí areálu.

Romana Bašová

 

Související články
Opuštěné koupaliště
Tyršovo koupaliště - zapomenutý skvost
Tyršovo koupaliště nabízí novou celodenní vstupenku. Lidé se mohou během dne jednou vrátit

 
Vaše komentáře
Letničkové loukyLinda Harwot, 11.09.2019 13:56, Reagovat
...pokud jde o luční kvítí naproti poště, tak to nakonec v srpnu vypleli aktivní občané, kteří se na to už nemohli dívat...
Svatá pravdaNešťastný Dvorák, 10.09.2019 07:56, Reagovat
A myslíte si, že si toho starosta a jeho družina na radnici všimli? Nikoliv!
 
 
Přečteno 2482x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.

Volná pracovní místa
Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Odborný referent OŽÚ (MěÚ Dvůr Králové n .L.)


Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc
1.10.2019 - 30.10.2019
Konzerva místo zpozdného