Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Baví vaše dítě nějaká aktivita? Jde mu, nebo je dokonce hodně dobré a rádo by se popasovalo s podobně nadšenými dětmi ve svém či širším okolí?

Redakce / 28.01.2019
A představte si, že přímo ve vašem městě se koná akce přesně JAKO UŠITÁ právě pro vašeho potomka! Akce, kde by se mohl vyřádit, předvést, dokázat si, že je v něčem sakra dobrý. Ale on se o ní NEDOZVÍ, a když se to i náhodou dozví, tak na ní stejně NESMÍ PŘIJÍT! Proč?
 
Protože škola se rozhodla akci ignorovat. Nejde tam a tedy není důvod, proč o ní vůbec dětem, či rodičům říkat. 

Proč se toto děje? 


Protože akcí je v současné době velká spousta a školy, aby stihli odučit, co odučit musí, tak jsou nuceny si akce vybírat a mnohdy tak s dětmi nechodí ani na to, co by se ředitelům a učitelům třeba i líbilo. A dochází tak bohužel i ke generalizování - tohle by se mohlo líbit většině dětí, s tímhle bude nejmenší problém. Výsledkem je, že takřka celá škola vyrazí do kina, či divadla na pohádku, kterou tak jako tak většina dětí už viděla, nebo podobné nekonfliktní věci :-(

Pokud je téma, které zajímá menší skupinu dětí dané školy a tedy je třeba si dát práci a najít třeba 20 dětí nejen z jedné třídy, ale ze všech tříd ve škole, tak už je to práce navíc, kterou není patrně jak zaplatit, jak zajisti doprovod a řada dalších problémů.

Nechci aby to bylo pochopeno jako stížnost na školy, nebo učitele - mají na výběr, tak si vybírají. Zásadní otázkou je, zda by se škola takových akcí měla účastnit. Pokud by to dělat neměla, tak proč se potom pořádají a nenechá se to na specializovaných oddílech? Když už ale takové akce jsou, tak by měly mít šanci se zúčastnit všechny děti. 

Příklad poslední akce, která na výše uvedené doplatila.


Minulý týden ve Dvoře Králové DDM Jednička uspořádal závody ve šplhu pro děti ze škol v regionu. 

To se ale tak úplně nepodařilo a z akce stalo pouhé Mistrovství ZŠ Schulzovy sady za účasti několika dalších žáků ze školy na Nemojově. Tedy dorazily děti z pouhých 2 škol! Nevěřím, že by ve všech ostatních školách regionu nebyly děti, která by si v tomhle nádherném a pro tělo dětí velmi vhodném doplňkovém sportu nechtěly zazávodit! 
Šplh posiluje komplet celé tělo včetně vnitřního stabilizačních svalů, stimuluje výbušnost a navíc jde o závody pro děti velmi atraktivní na fandění a bez vlivu počasí, protože je v tělocvičně. A všichni stále dokola řeší, že se děti málo hýbou!
 
Navíc v každé škole se šplhá i v rámci tělocviku a všude jsou schopni změřit čas, naprosto jednoduše prostým porovnáním časů udělat školní kvalifikaci a vybrat opravdu ty nejlepší z nejlepších a ty na regionální závody vyslat s jedním učitelem, či vychovatelem. 

Jakou hodnotu by pak pro děti měly medaile ze závodů, kde se zúčastnili děti ze všech škol v regionu? V porovnání s akcí pro pouhé 2 školy?! 

O šplhu píšu samozřejmě proto, že o něm vím - týká se nás. Šplhají děti naše a jejich kámoši ze Sokola a jezdíme na závody i dost daleko. Závodů doma se pak ale zúčastnit nemohou?! A podobný problém se podle mne týká i řady dalších nejen sportovních aktivit. Kdybych se vlastně náhodou nedozvěděl, že závody byly minulý týden, tak bych nic nenapsal - nevěděl bych to. Nic také nenapíšu o přírodovědných, výtvarných, či hudebních soutěžích, ale patrně zde bude podobný problém a ve školách nám "tuctovatí" děti, které by mohli vyniknout třeba právě v některém z těchto oborů.

Co s tím? 

jediné, co můžeme udělat my na našich stránkách je to, že se pokusíme aktivně zjišťovat, jaké nejrůznější akce se pro děti ze základních škol pořádají. A vy - aktivní rodiče - se musíte svých dětí ptát, zda jim o pro ně vhodných akcích ve škole řekli. Musíte se včas zeptat i ve škole, zda se akce škola hodlá účastnit. Musíte se svými dětmi aktivně zjišťovat, zda má ve škole další spolužáky, které by akce zajímala. A společně s jejich rodiči školu o účast na této akci požádat. Pokud i škola pozná, že prostřednictvím vašeho potomka má šanci se pochlubit úspěchem svého žáka, tak myslím, že cestu, jak se zúčastnit, určitě najde.

Tak jdeme na to:

Víte třeba, že 22. února se také v Trutnově konají závody ve šplhu? Dokonce krajské kolo! Bohužel tentokrát jen pro větší děti - 8 a 9 třídy a 1 a 2 ročník škol středních. Tohoto závodu se v loňském roce nezúčastnila ani jedna z Královédvorských škol a to při tom máme v každé ze škol borce, nebo borkyně, kteří jsou setsakra dobří a mají šanci na stupně vítězů! A která škola by sakra nechtěla mít Mistra kraje?! Zeptejte se vašeho syna, či dcery, zda vaše škola na závody chystá, zavolejte do školy a zeptejte se, zda škola jede. 

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 706x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)