Vyhledej
Královédvorsko > Názory/komentáře > Jan Holan

Začarovaný kruh péče o děti v kroužcích a sportovních klubech

Redakce / 28.08.2019, Dvůr Králové nad Labem
Nabídli jsme sportovním oddílům, aby nám zaslali informace o záříjovém náboru dětí na nový školní rok (a stále to platí!). Od několika z nich nám přišla smutná odpověď: nábor dělat nemohou, protože děti nemá kdo trénovat! Zkrátka, nejsou lidi.
 
Faktem je, že některé sporty už z našeho města zcela zmizely a další k tomu nemají daleko: chybí jim dětská základna. 
Proč? Vlastně zde ani nemáme odpovídající sportoviště, ale to je jiné téma. BHcybí trenéři, lidé, kteří by se dětem věnovali. Bohužel zde panuje zažitá představa, že práce s dětmi má být dobrovolná a má se dělat nejlépe zadarmo. Může být, ale dlouhodobě je to neudržitelné zejména pro ty trenéry, kteří živí rodinu a také by jí rádi věnovali svůj volný čas.

Na druhou stranu - já jako rodič - jsem vždycky chtěl, aby moje děti mohly už od mala trénovat spolu s dalšími dětmi cyklistiku. Nikdo z královédvorských cyklistů se malým cyklistům věnovat nechtěl, ani za úplatu. Přitom právě dětská základna je pevný základ v pokračování činnosti jakéhokoliv oddílu nebo klubu. Nakonec se u cyklistiky našel pan Voňka, který trénuje ovšem starší děti.
Podobná situace je ale například u basketbalistů.

Když jsem tedy chtěl kroužek pro malé děti, musel jsem si jej sám založit, byť na kole už dávno nejezdím uctivé vzdálenosti a terény, nad kterými by ostatní žasly. Již také nezávodím a rozhodně nevypadám jako Sagan nebo Kreuziger, ale mám dětem co předat. Dva roky jsem vedl neoficiální kroužek zdarma, v zimě, v létě, bez zázemí. Těší mě, že těch pár dětí baví jezdit na kole a dokonce zkusily jet i pár cyklozávodů. 
Jenže  protože ani já si nemohu dovolit a vlastně ani nechci pracovat zadarmo, přidal jsem se od nového školního roku k zavedenému systému Cyklokroužků, který trenérům zajistí nejen rozumnou finanční odměnu, ale hlavně zázemí v podobě pojištění, materiálů a další podpory včetně knowhow, které by pro mne bylo jinak velice pracné a časově náročné zajistit. 

Proč to vše píšu?
Aby si rodiče uvědomili, že pokud chtějí, aby jejich děti měly slušný výběr kroužků a kvalitní vedení ať už ve sportu, umění, či tanci, tak bude potřeba se smířit s tím, že i za kroužky bude potřeba platit. 
Cílem kroužků není umístit dítě, aby nesedělo doma samo a nudilo se, ale aby získalo nové znalosti a dovednosti v tom, co ho baví. Kroužky nezastupují hlídání. 

Výsledkem tak snad také bude, že do kroužků budou chodit jen ti, které to opravdu bude bavit, nebudou se nudit a o to lépe se všem bude pracovat, sportovat, malovat, tancovat... 

Jan Holan
 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 668x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
15.09.2020 - Od 17. září do 17. listopadu 2020 bude úplně uzavřena silnice Rožnov – Semonice.
31.08.2020 - Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové bude otevřeno až do neděle 6. září 2020. Koupaliště v Trutnově bude příležitostně dle počasí otevřeno o víkendech. Koupaliště v Jaroměři již na konci srpna končí.

Volná pracovní místa
Dělník/dělnice (Chvalkovice)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Obchodní zástupce (JUTA, a.s.)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)Technik PC / periférií (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Kuchař/ka (Domov sv. Josefa Žireč)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
1.09.2020 - 30.11.2020
Kamarádka knihovna
19.09.2020 09:00 - 22.11.2020 17:00
Příběh jednoho města (výstava)
26.09.2020 - 25.10.2020
Severské fragmenty (výstava)