Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Názory/fotky/videa > Kateřina Sekyrková

Poslední den sezony na Tyršově koupališti

Redakce / 7.09.2021, Dvůr Králové nad Labem
Na sluncem zalité terase se otevírá již třetí láhev šampaňského. Zřejmě právě dnes vznikla tradice akce zvané Slavnostní uzavírání plavecké sezony ve Dvoře Králové. Nechybí ani jednohubky a chipsy. Věřím, že tohle bude tradice. Všichni se tu rádi vidíme a neradi loučíme.

FOTOGALERIE - Poslední den sezony na Tyršově koupališti


Máme neděli 5. září a více než 50 lidí se přišlo dnes odpoledne rozloučit se sezonou na Tyršově koupališti. A není divu: byla to skutečně vydařená sezona a jako třešnička na dortu vyšel i dnešek: máme ukázkový den babího léta s modrým nebem a stále plnou sluneční silou. Jen ta voda již přes noc rychleji chladne a přes den už se na více než 18 stupňů neohřeje.

Hned ráno studenou vodu v plaveckém bazénu rozvířili účastníci tradičního triatlonu. Závodníci však po splnění první disciplíny vyrazili do terénu směrem ke Zvičině. Koupaliště tak již zůstalo celé k dispozici široké veřejnosti, která měla po celý víkend vstup zdarma. 

Starší pán si balí u plaveckého bazénu mokrý ručník do látkové tašky, zvedá se z lavičky a mává na starou paní sedící na vedlejší lavičce. „Tak zase za 8 měsíců!,“ loučí se s ní.

„Kdepak, to já už tady nebudu, to už vám budu mávat seshora,“ dívá se na něj 91letá paní v plavkách a oči zvedne k jasně modrém nebi. 

Za chvíli ji její dcera láká do bazénu a stará paní skutečně pomalu po schůdkách do studené vody vleze. Je jedna z těch, kdo se možná raději na teplotu vody nedívají. Užívá si jen tu možnost se za krásného počasí  smočit v průzračně modré vodě plaveckého bazénu. Pokud se chce někdo zahřát, může zkusit bazén rekreační, který je o pár stupňů teplejší a na konci sezony čistý -  průzračný až na dno. Teplý slunečný den nakonec nalákal do studené vody i ty plavce, kteří do vody pod 20 stupňů obvykle nevlezou. Rozhodně si tedy neříkají otužilci. Starší generace zde však často vzpomíná na doby, kdy se i v této studené vodě učily plavat jejich děti. Rozmazlily nás ohřívané bazény na zahradách rodinných domů? 

Již několikátý bazén tu poměrně svižně přeplavává maminka od chlapečka, který jí fandí na břehu. Ptám se jí, kolik dnes naplavala. "Asi tak 2 km," odpovídá a opět noří hlavu pod vodu. Jediná modrá barva byla na jejích plavkách. Borkyně. 

Plavání však nebylo hlavním důvodem, proč dnes většina z pravidelných návštěvníků koupaliště přišla. Návštěva koupaliště je pro většinu z nich společenská událost. Potkávají se zde denně lidé z různých oborů, věku i zájmů. Vznikají zde díky klidu na diskusi zajímavé nápady, řeší se problémy rodinné i politické. Všechny spojuje lázeňská atmosféra prvorepublikového areálu, jehož skutečný potenciál zatím zůstává nevyužitý. 

Je neuvěřitelné, že už je zase konec. Už teď se zase těšíme na květen a doufáme, že nic kromě počasí nebude bránit otevření Tyršova koupaliště. 

Myslím, že i otevření areálu si za 8 měsíců zaslouží malý přípitek!

Kateřina Sekyrková

Související články
Babí léto vybízí stále k plavání venku. Víme, kde mají otevřeno
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 916x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí