Vyhledej
Královédvorsko > Podnikání

Vážné problémy při schvalování stavby továrny Karsit ve Dvoře Králové n. L.

Redakce / 12.06.2017
Jedním ze základních dokumentů pro umožnění stavby nové továrny Karsit je studie vlivu na životní prostředí - tzv. EIA. Tato studie již byla byla provedena a na jejím základě Krajský úřad rozhodl, že stavba továrny může defakto začít. Jen několik dní před ukončením termínů však spolek pana Ing. Jiřího Nývlta z Vítězné podal proti rozhodnutí Krajského úřadu odvolání.
 
Jako hlavní důvod uvádí, že podle jeho názoru nestačí tzv. malá EIA, ale náročnější a daleko podrobnější velká studie. Její vypracování by však trvalo déle než rok a to již ohrožuje termíny, kdy by Karsit měl začít vyrábět. A hlavně, jak uznal i Krajský úřad, takto náročná studie v tomto území není potřeba. 

Dnes v podělí 12. června 2017 proběhlo na městském úřadě jednání, kde se s panem Nývltem setkali zástupci Karsitu i města a snažili se najít kompromisní řešení, které by záměry firmy Karsit neomezovalo. Na něm se objevili spíše jen náznaky kompromisního řešení. 

Dle ředitele Karsit automotive Jana Kříže firma splnila veškeré požadavky kraje a může začít stavět. Je připravena vyhovět i konkrétním požadavkům spolku. 

Nyní se nabízejí 2 možnosti řešení. Nechat o odvolání pana Nývlta rozhodnout Ministerstvo životního prostředí. Dle slov starosty Jana Jarolíma, ale pan Nývlt deklaroval, že v případě zamítnutí odvolání se obrátí na soud. Druhou cestou je vyhovět požadavku a nechat náročnější studii EIA vyhotovit. Je však pan Nývlt připraven toto rozhodnutí respektovat? Nebo mu spíše než o životní prostředí, jde o zastavení celé stavby?

Je třeba dodat, že pan Nývlt je v korespondenci s úřady velmi čilý a se státní správou má nedořešeno více kauz. Starosta Jan Jarolím přiznává, že se s ním již několikrát setkal a snažil se mu s jeho problémy pomoci, ale v řadě případů on, jako volený politik, nemá co zasahovat do jednání státní správy. Dnes se ve Dvoře Králové objevily i kamery České televize. Ta natáčela i se starostou obce Vítězná, se kterým pan Nývlt rovněž čile korespondoval (žije tam). Na reportáž se budete moci podívat dnes večer.

Reportáž České televize ZDE

S panem Nývltem se nám bohužel nepodařilo spojit a nemáme tak jeho vyjádření. 

FOTOGALERIE - Vážné problémy při schvalování stavby továrny Karsit ve Dvoře Králové n. L.

 

Související články
Průmyslová zóna už má kupce jistého, vyhrál Karsit
Známe záměr a termíny výstavby výrobní haly firmy KARSIT v průmyslové zóně Zboží ve Dvoře Králové nad Labem
Smlouvu o prodeji průmyslové zóny společnosti Karsit zastupitelé schválili. Hlasování však nebylo jednomyslné.
Smlouva s Karsitem je podepsána
Proč se smlouva s Karsitem podepisovala 2x? Nejen o tom jednalo zastupitelstvo Dvora Králové nad Labem
Kde je zakopaný pes? Lakovna nové továrny Karsit ve Zboží
Bude nebo nebude v novém Karsitu lakovna? Zeptali jsme se odpovědného ředitele Jana Kříže
Karsit mění plány. Ve Dvoře nebude lakovna, ta se rozšíří a zmodernizuje v Jaroměři

 
Vaše komentáře
JUDR NÝVLT, 1.07.2017 10:09, Reagovat
Tento policajt ,který vyštudoval judra u policie a byl napojen na stb, může kecat do všeho.důchod má s přídavkem za práci pro stb.
Pravda o KarsituSedlacek, 14.06.2017 13:22, Reagovat
V pozadí je Naším Kiriakovsky, který se roky prizivival na jute, potom se na akci v olomouci pokusil jutu okrást o 1,6 mil Kč a bylo po pratelstvi i po kseftu. Tak si Nasik vyhlédl Karsit. Několik měst odmítlo záměr Karsitu na výstavbu továrny. Ve Dvoře vedeni města ukecane Nasikem nabídku prijalo a zamítlo nabídku Juty. S Karsitem město uzavřelo riskantní smlouvu, kterou před podpisem Karsit změnil a starosta Jarolím ji presto podepsal. První skandál! Prvni ztrata casu, ktereho se Karsitu ani mestu nedostava. Výroba by mela byt spuštěna 2019. Technologie výroby jak bylo zveřejněno se skládá z lisování, sváření, lakování, montáže, kontroly a expedice. Lakování však ze zakona podléhá EIA a to stoji čas a peníze. Tak zadavatel v zadání pro krajsky úřad lakovani vypustil a bylo rozhodnuto posuzovateli ze EIA neni požadovaná. Evidentní podvod! Protože provoz bez lakování nemůže byt a nějaké převážení do jiné lakovány je nesmysl, je jasné ze v určité fázi výstavby se zadními vrátky lakovna přitlačí. Stalo se ze proti očekávání tento podvod nezůstal věž povsimnuti a tak kompetentní osoby města i Karsitu lzou, tvrdí ze lakovna nebude nebo ted zde lakovna nebude. Je jasne ze tento provoz lakovnu mit musi, takze bude! V zájmu lidi je vsak nutne, aby tento provoz byl dle zákona řádně posouzení EIA. Určité by nikdo z Karsitu nebo města nechtěl zit v zamerenem uzemí. To ze byla provedena EIA jak je uvedeno v textu je lez. Dale bych chtěl podotknout ze radni p. Kříž je ředitelem neexistujícího Karsitu a dochází zde ke střetu zájmu a jako takový by neměl o teto výstavbě vůbec rozhodovat jak činil!
Je to vse podvod, 13.06.2017 09:05, Reagovat
Je to. Ele.velky.podvod. Mesto uplaceno, kraj uplacen. Dle dostupnych dokumentu byl z kraje vydan posudek, ze EIA nemusi byt a to z toho duvodu ze Karsit zamlcel planovanou lakovnu!!! Klidne se dvoraci zblaznete ale pak se budete divit co se zde bude dychat. Odhad lakovny je cca 2 mil. m2 za rok. A cim se lakuje a co unika do ovzdusi to snad vi kazdy. Tak uz je zrejme proc EIU nemaji? Za pomoci mesta se potichoucu obchazeji zakony. Zeptejte se nasich radnich. Z p. Nyvlta delaji v ocich ctenaru pouze zrudu. Lidi otevrete oci i zde na techto strankach je plan jak ma stavba vypadat a lakovna je tak. Jak je mozne ze ji neposuzovali??? Ptejte si jinde. Hezky den
Překvapenípozorovatel, 13.06.2017 08:47, Reagovat
Jestli spíš pan ředitel, se svými bohatými zkušenostmi, nepodcenil přípravu výstavby. Odvolání je přeci běžný prostředek, nic nestandartního.
aha13.06.2017 01:35, Reagovat
komu asi pan Nývlt lobbuje?
spolek p. nývltale, 12.06.2017 18:28, Reagovat
Kolik chce pan Nývlt asi výpalného ? Jinak to nevidím, pokud nemá s Karsitem nějaký nedořešený spor, který takto vyřizuje. Díky němu by Dvůr opět "utřel". Pak by asi nastoupila Juta.l
 
 
Přečteno 5084x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.
29.04.2020 - Od 1. května se otevírají informační centra národních parků a jeskyní v ČR.
29.04.2020 - V sezoně 2019/2020 vynaložil Královéhradecký kraj na údržbu svých silnic necelých 116 milionů korun, což je nejméně za posledních sedm let. Oproti plánu kraj ušetřil 45 milionů korun.

Volná pracovní místa
Právník/právnička (MěÚ Dvůr Kr. n. L.)

Vedoucí ODP (Město Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí OŽP (MěDvůr Králové n. L.) 

Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí