Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Montessori Trutnov buduje venkovní zázemí pro výuku i komunitu

Nevyužívaný pozemek v průmyslové čtvrti se promění na Motýlí zahradu

Redakce / 20.05.2020, Trutnovsko a Úpicko
Již druhým rokem fungují při ZŠ Náchodská v Trutnově třídy, které zaručují vzdělávání dětí podle Montessori pedagogiky až do 9. třídy. Je to jediná možnost vzdělávání alternativním způsobem na Trutnovsku v rámci státní školy, tedy bez školného. Montessori Trutnov, spolek, který tuto výuku zastřešuje, nyní potřebuje pomoc s pořízením zázemí pro venkovní vzdělávací aktivity. Třídy navštěvují i děti z Královédvorska, kde tato alternativa neexistuje ani v soukromém sektoru.
 


Princip Montessori pedagogiky nejlépe ilustruje hlavní heslo: "Pomoz mi, abych to dokázal sám." V 7. a 8. třídě se dle Montessori nesedí v lavicích, ale děti se aktivně zapojují do života kolem sebe. Právě z tohoto důvodu si spolek Montessori Trutnov nově pronajal od města hektarový pozemek nedaleko školy.

Motýlí zahrada - jak pozemku říkají - doposud ležela ladem. Vysoká suchá tráva, drny, zbytky stavebního materiálu, pohozené odpadky - pro někoho možná ztracené místo, pro spolek velká výzva. V docházkové vzdálenosti od školy jim nabízí prostor pro výuku, setkávání a také řemeslnou práci, která dnes dětem tolik chybí. 

Aby však mohly děti začít zahradu zvelebovat, potřebují zázemí, ideálně 2 maringotky: jedna ve výborném stavu, která by byla celoročně obyvatelná již od září, druhá ve stavu, kde sami žáci budou pracovat na opravách a případných úpravách. 

Na začátku května proto spustil spolek dárcovský projekt Třída na kolečkách darujme.cz/TRIDANAKOLECKACH. Prvních 20 % cílové částky darovali rodiče, kamarádi, ale i samy děti. Dokonce se již podařilo sehnat i dosluhující maringotku, kterou si žáci pod dohledem učitelů a řemeslníků sami opraví. Stále však chybí částka na pořízení hlavního zázemí.

Pro někoho je obtížné platit přes internet, možné je proto darovat částku i v hotovosti. V plánu bylo uspořádat akce pro dárce, aby jim tuto možnost podpory zjednodušili, doba koronavirová však právě tento způsob znesnadnila. 

Pokud vás aktivity spolku zajímají, můžete je průběžně sledovat na webu www.montessoritrutnov.cz. Na facebookových profilech Montessori Trutnov a Podporujeme Montessori Trutnov najdete i videa, na kterých naši prvňáčci vysvětlují své plány s pozemkem. Doporučujeme vám je zhlédnout: tato naše budoucnost vás jistě v této době potěší. 

Kateřina Sekyrková

 
 

Související články
Trutnov podpoří alternativní vzdělávání - otevře Montessori třídu při základní škole
Děti z Montessori tříd pokřtily svůj kalendář bublifukem, přidali se i dospělí

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 344x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)

Více pozic (Zdravotnické zařízení VIVIDUS DKnL)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 31.08.2020
Venkovní bazar knih
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)