Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Koloniály v malých obcích nahrazují pojízdné prodejny. Někde to řeší obec vlastním obchodem

Redakce / 29.01.2018, Dubenec
V Dubenci byl před vánocemi otevřen regionální obchod, který provozuje sama obec. Zákazníci zde najdou základní smíšené zboží, ale zejména výrobky z regionu nebo z obce. Zastupitelé však tuto verzi provozování koloniálu odsouhlasili jen pod podmínkou, že nebude příliš prodělečný. Obchod má možnost ukázat šanci na přežití během prvního půl roku svého fungování.
 

Obchod u školy má zatím otevřeno každý den od 6:30 do 16 hod s hodinovou přestávkou od 10 do 11 hod. V sobotu zde mohou nakoupit nejen místní lidé od 8 do 11 hod. Jak však prozradil starosta Jaroslav Huňat, rádi by otevírací dobu prodloužili. Zároveň se pracuje na rozšíření sortimentu o zeleninu a také možnost plateb kartou či pomocí stravenek. 

Zatím ryze regionální sortiment tvoří mléčné výrobky a maso z místního Karsit Agro, a.s., sušené ovoce a mošty z dubeneckého Pěstitelského centra, knedlíky z Dubenecké knedlíkárny a vyhlášené perníky místní firmy Dubea. 

Na reportáž České televize, která se natáčela v Dubenci, se můžete podívat zde. Dubeneckého obchodu se týkají první 3 minuty. 

Každá obec však nemá takové štěstí, aby se zastupitelé zamysleli nad dostupnými základními službami v obci a v případě jejich nedostatečnosti se snažili je zajistit. Dalším řešením zásobování malých obcí jsou pojízdné prodejny, které zažily v posledních letech svůj boom. Ovšem i ty nezajíždějí do všech obcí: zejména ty odlehlé, kde navíc nakoupí jen pár lidí, jsou pro ně prodělečné. 

Pojízdné prodejny naopak začali zajíždět i do měst, kde je obchodů dostatek. Například do Dvora Králové pravidelně dojíždí masna a na nedostatek zákazníků si nestěžuje, ačkoliv zde jsou uzenářské obchody ve městě i v hypermarketech. Je tady vidět tendence kupovat věci přímo do výrobce, jedná-li se o firemní pojízdnou prodejnu. 

Kateřina Sekyrková 

Související články
Restauraci v Nemojově provozuje obec. Snaží se jí navrátit původní slávu.
Ve Vítězné otevřeli opravenou obecní hospůdku. Ze zoufalství.
Firma Pletap předvedla kolekci na nadcházející období. Hřejivé kousky sklidily potlesk.
Malovaná trika Kateřina Hornychové - Baliharové rozveselují děti na ambulanci v Praze na Karlově
Královéhradecký kraj byl letos vyhlášen jako nejlepší místo pro život v ČR
Slevou si buďte jisti až po zaplacení. Kontrola účtenek se doporučuje
Královéhradecký kraj má nový dotační titul: záchrana venkovských prodejen
Kraj podpoří malé prodejny v Dubenci a Kohoutově, další mají možnost v druhém kole žádostí
Kraj opět podpoří venkovské prodejny, zažádat mohou do 9. ledna 2020.

 
Vaše komentáře
znárodňování a kolektivizace, 7.02.2018 18:49, Reagovat
Nikdo tu nejásá, jen jsme napsali, jak situaci s chybějícími službami na malých obcích řeší někdy i samotné obce. Navíc starosta není úředník :-) Pokud vidím někde socialistické manýry, tak je to slučování krajských nemocnic pod jedno IČO a slučovaní krajských středních škol.
Obchůdky a hospůdky v rukou úředníků, 7.02.2018 07:04, Reagovat
Líbí se mi, jak jásáte nad státem zřizovanými službami. Asi nepamatujete, RaJ apod. socialistické vymoženosti. Před rokem jste uveřejňovali jak v Nemojově a ve Vítězné ukáží, jak se provozuje hospoda. Ve Vítězné už zjistili, že zaměstnanec není lepší než soukromník a nabízejí hospodu k pronájmu, na Nemojově snad stále v červených číslech. Zaměstnanec má pevnou pracovní dobu, plat jistý, tak proč hodiny navíc, invence, nápady, jak přitáhnout zákazníky. Možná byste měli navštívit tyto provozovny za určitou dobu a napsat jak to funguje. Samozřejmě bych přál místním, aby u nich služby fungovali, ale to by nesměli na velké nákupy do Kaufu. Jinak bude problém prodejnu udržet i za cenu výhod nízkého pronájmu i absence EET.
 
 
Přečteno 2119x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.
16.12.2019 - Z rozhodnuti vlady ČR proběhne v úterý 17. prosince ve 12:00 spuštění sirén k uctění památky obětí události ve FN Ostrava. Zkouška sirén 1. ledna 2020 se ruší.
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.

Volná pracovní místa

Kuchař (Domov důchodců DKnL)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.12.2019 - 31.01.2020
Výstava: Retrohrátky
24.01.2020 20:00 - 25.01.2020 02:00
Ples ZŠ Schulzovy sady
25.01.2020 19:00 - 26.01.2020 03:00
Dopitná all inclusive