Vyhledej
Královédvorsko > Turistika > zajímavá místa

Miletínské modlitbičky se pečou již přes 140 let

Redakce, / 6.07.2008, Hořicko a Miletín
Již více než 140 let vzniká v Miletíně na Jičínsku perníková pochoutka zvaná miletínské modlitbičky. Řadí se tak k potravinářským výrobkům s nejdelší tradicí v Česku.
 

Výrobu sladké speciality sice na čas přerušila doba po únoru 1948, ale potomci zakladatele z rodu Erbenů produkci podle původní receptury po roce 1989 úspěšně obnovili.

Tvar motlitební knížky Josefa Erbena inspiroval k vytvoření medového perníčku s oříškovou náplní, plátkem z bílků a cukrovou polevou, na níž je uprostřed půlka mandle jako připomínka křížku. Největšího rozkvětu výroba Erbenových modlitbiček dosáhla mezi světovými válkami, pochutnával si na nich například i prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Nejvíce perníkové pochoutky Erbenovi prodají ve své miletínské cukrárně, kde ji vyhledávají například turisté jedoucí do Krkonoš. K dostání je i ve zhruba třech desítkách cukráren a různých obchodů v severovýchodních a středních Čechách.

Více informací: www.hlavati.cz/_hlavati/miletin/modlitb.htm

 

Související články
Vítání jara v Podkrkonoší v sobotu 7. května 2016

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 524x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí