Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání > kroužky mimoškolní

ZUŠ R. A. Dvorského oslaví 70 let od svého vzniku koncerty i výstavami

Redakce / 11.04.2019, Dvůr Králové nad Labem
Základní umělecká škola R. A. Dvorského Dvůr Králové nad Labem si v letošním roce připomíná 70 let od svého založení. Při této příležitosti pedagogové a žáci všech oborů připravili kulturní akce, které budou propagovat pod jednotným názvem „Slavíme“.
 

Plánované akce


První z těchto akcí se koná již ve čtvrtek 11. dubna 2019, kdy se v sále školy od 18:00 hod. v rámci programu „70 let dětem“ uskuteční koncert učitelů a vernisáž výstavy učitelů výtvarného oboru ZUŠ, která bude v galerii Otto Gutfreunda otevřena až do 17. května. 


Na středu 24. dubna je připraven komponovaný pořad všech oborů školy. Představení se odehraje od 17:00 hod. v sále Hankova domu. „Jedná se o tradiční projekt školy, ale v letošním roce jsme ho směřovali právě k našemu kulatému výročí,“ říká ředitelka ZUŠ Vladimíra Matušková. Ta na programu oslav začala pracovat krátce po nástupu do pozice ředitelky, tedy v září roku 2018. „Na přípravách se podílejí pedagogové všech oborů – hudebního, výtvarného, tanečního i literárně-dramatického. V rámci oslav například vydáme vzpomínkový almanach s příspěvky absolventů, učitelů i současných žáků. Grafiku almanachu měl na starosti kolega Jiří Holan, kolega Marek Iglo zase kompletoval textovou část,“ podotýká Vladimíra Matušková. 

Další část oslav se uskuteční v úterý 18. června 2019, kdy se bude konat vernisáž výstavy věnované právě uplynulým 70 letům královédvorské ZUŠky, která bude spojená s představením almanachu. „K vidění zde budou historické dokumenty a fotografie z let minulých, během nichž škola několikrát změnila název a sídlila v různých prostorách,“ upozorňuje Vladimíra Matušková. Výstava bude v galerii Otto Gutfreunda přístupná i během letních prázdnin. 

Na 12. říjen 2019 se pak připravuje setkání absolventů a současných a bývalých učitelů, které bude spojeno s kulturním programem. „Škole přeji hodně nadaných žáků, spokojených pedagogů a dobré nápady, které budou rozvoji ZUŠ napomáhat. Také nám všem přeji hodně spokojených posluchačů a diváků, kteří naše snažení ocení a budou naše akce rádi navštěvovat,“ přeje si současná ředitelka Vladimíra Matušková. 

Historie školy


Základní umělecká škola R. A. Dvorského vznikla v únoru roku 1949 pod názvem Městský hudební ústav, poté se jmenovala Lidová škola umění a v současnosti nese jméno významného královédvorského rodáka, čestného občana města a vynikajícího hudebníka Rudolfa Antonína Dvorského. Významným milníkem pro další rozvoj ZUŠ bylo přestěhování sídla školy z prostor v tehdejší ZŠ R. A. Dvorského do budovy „Reginy“ na náměstí T. G. Masaryka, k němuž došlo v roce 2012. Na přerodu „staré“ školy v „moderní“ organizaci měla velkou zásluhu i tehdejší ředitelka Ivana Černá, díky níž se z královédvorské ZUŠ stala respektovaná instituce. ZUŠ je příspěvkovou organizací města Dvůr Králové nad Labem, se kterým často spolupracuje. Její žáci tak účinkují na kulturních akcích, které pořádá buď přímo město, městské kulturní zařízení Hankův dům, nebo další organizace. 

„Přeji Základní umělecké škole R. A. Dvorského, aby byla stále tím místem, kde se nejen děti učí lásce k hudbě, výtvarnému umění, tanci a pohybu nebo divadlu. Místem, kam se budou rádi vracet i jako absolventi, aby se podívali na to, co se naučili jejich nástupci. A já pevně věřím, že  sedmdesát let má královédvorská ZUŠ ještě před sebou,“ přeje mimo jiné "místní lidušce" starosta města Dvůr Králové n. L. Jan Jarolím. Místostarostka Alexandra Jiřičková k tomu dodává: „Přeji naší základní umělecké škole do dalších let její existence schopné pedagogy, nadané žáky a hodně povedených projektů, připravených třeba i ve spolupráci s městem Dvůr Králové nad Labem.“ 

Zdroj: www.mudk.cz


 

Související články
Týden otevřených dveří ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové n. L. (14.-18. května 2018)
Dvorští rockeři se chystají zbořit sál ZUŠ! (6. dubna 2019 od 18 hod.)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 673x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
Volná pracovní místa

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)

Více pozic (Zdravotnické zařízení VIVIDUS DKnL)Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 31.08.2020
Venkovní bazar knih
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)