Královédvorsko > Vzdělávání > ostatní

Krajské finále Zlatého oříšku ve Dvoře Králové vyhrály děti z Náchoda, Třebihoště a Hradce Králové

Redakce / 4.10.2015
Téměř dvě hodiny bojovali finalisté krajského kola o postup do celorepublikového finále soutěže Zlatý oříšek, které bude na Nový rok ke zhlédnutí v České televizi. Pro některé soutěžící - děti ve věku od 6 do 14 let - to bylo vůbec poprvé, kdy sami sebe prezentovali nejen pomocí medailonku, ale také před hledištěm plným diváků.

Zajímavá byla nejen jejich představení. Velkým překvapením byla vystoupení v rámci divácké soutěže, kterou organizátoři vyplnili čas na rozhodování poroty. Z této vedlejší soutěže totiž bylo zřejmé, že těžký úkol měla nejen porota v sále Hankova domu, ale i rodiče, učitelé a trenéři, kteří se již při zasílání přihlášek museli rozhodovat mezi velmi šikovnými dětmi. Právě divácká soutěž ukázala, že nominace do soutěže by si zasloužilo určitě více dětí.

Příkladem byl tanečník Filip Čiháček z Náchoda, který diváckou soutěž vyhrál (rozhodující byla síla potlesku diváků v decibelech) a předsedkyně poroty Zlatého oříšku paní Rašková mu po zhlédnutí jeho vystoupení navrhla, že se může stále přihlásit do celonárodního finále, když se rozhodne do 10. října.

Než byly vyhlášeni vítězové hlavní kategorie Zlatý oříšek, byly rozdány ceny členů poroty.

Cenu DDM Jednička, Zlatý oříšek v podobě dortu z cukrárny Gloria a vyhlídkový let od letecké školy Řehák, získal Matouš Hojný. Tohoto žáka ze ZŠ Schulzovy sady ve Dvoře Králové nad Labem učaroval zeměpis, ke kterému ho přivedl jeho zcestovalý děda. Přihlásila ho bývalá třídní učitelka Pavlína Špatenková.

Cenu krajské radní - paní Šormové - v podobě sochy Zlatého oříšku získala Eliška Šebková z Dubence, která se věnuje včelařství. Do soutěže ji přihlásila její sestra, která vede místní včelařský kroužek. Úspěchy má Eliška však nejen ve včelařství - vyhrává i v matematice, má ráda sport,  hraje divadlo.

Cenu Českého rozhlasu získal Michal Rozínek z malé vesničky Vršovka za literární činnost. Píše povídky a pohádky, ale také kreslí a zpracovává animované příběhy na počítači. Do soutěže ho přřihlásila ho jeho sestra Lucka. V sále Hankova domu všem přítomným přečetl svoji pohádku o princezně, která chtěla rádio. Český rozhlas mu jako cenu vtipně věnuje právě radiopřijímač a zároveň mu umožní na svých vlnách i facebookovém kanále prezentovat svá díla. To je cena přímo ušitá na míru!

Jako první získala hlavní cenu - Zlatý oříšek v podobě sochy od akademického umělce Jaroslava Homoly, šek na 10.000 Kč a postup mezi 30 nejlepších do celostátního finále taneční dívčí skupina Druhá realita ze Střediska volného času Déčko z Náchoda. Na pódiu zatancovalo svižný a nápaditý street dance 8 dívek, které spolu trénují již dva roky. Jak samy v medailonku přiznaly, na mistráky nejezdí, protože je to drahé, ale nějaká ocenění mají. Do soutěže je přihlásil jejich trenér - Jaroslav Karásek - a na soutěž přijeli bez rodičů autobusem. Samy tvrdí, že i když se jim něco nepovede, tak je to posune dál. Trénují dvakrát týdně a na soustředěních, ale i doma musí každá pracovat na svém freestylu. Mezi jejich koníčky patří další sporty, neboť uznaly, že i na tanec je třeba mít dobrou fyzickou kondici.

Dalšími postupujícími a příjemci 10.000 Kč se stala dvojice dívek vystupujích pod názvem „Jsme tým” - Eliška Cermanová a Alžběta Teperová z Třebihoště. Sestřenice, které odmala žijí společně v jednom domě, spojuje hudba, tanec a literární tvorba včetně recitace. Svojí činností podporují charitativní akce v obci a pomáhají tam udržovat místní zvyky. Ve finále si diváci vyslechli Eliščinu recitaci básně „Co je štěstí”, Bětčin zpěv a zhlédli jejich společný tanec.

Poslední oceněnou a zároveň postupující do celorepublikového finále se stala drobná moderní gymnastka Barbora Kafková z Hradce Králové. Do soutěže ji přihlásila její maminka, sama také moderní gymnastka. Na omezeném prostoru pódia předvedla sestavu s míčem, švihadlem, kužely a obručí. Chce být trenérkou v moderní gymnastice.

Odpolednem provázela zkušená moderátorka Iveta Hanušová, medailonky sestřihal pan Válek a zvuk si vzal na starosti pan Fidler. Celému osazenstvu DDM Jednička patří velká poklona za organizaci tohoto krajského kola Zlatého oříšku. I když to tak nemuselo večer vypadat, musel to být skutečný oříšek. Častý potlesk diváků tak patřil nejen soutěžícím, ale také právě jim.

Seznam dětí, kteří reprezentovaly Královédvorsko, a členů poroty čtěte zde.