')
Vyhledej
Královédvorsko > Vzdělávání

Příběhy našich sousedů propojily místní školy, veřejnost je uvidí na náměstí i v divadle

Redakce / 11.04.2019, Dvůr Králové nad Labem
Příležitost dozvědět se mnoho zajímavého o naší nedávné minulosti jinak než z učebnic nebo výkladem u tabule přináší žákům projekt „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum Praha. Ve Dvoře Králové n. L. se tento projekt stal současně šancí pro souhru místních nejen základních škol.
 

FOTOGALERIE - Paměť národa ve Dvoře Králové

Jan Machek, manažer odborného týmu MAS Královédvorsko, z. s., přišel s  myšlenkou propojit mezi sebou tímto projektem zaměřeným na  osobní prožitky pamětníků, kteří se během svého života setkali v  důsledku totalitních režimů 20. století s velkým bezprávím, všechny základní školy z našeho města i okolí a gymnázium.

Věrnisáž putovní výstavy i s pamětníkem

Studenti gymnázia v rámci projektu zaznamenávali pamětníky pomocí profesionální kamerové techniky, a to ve spolupráci s profesionály v oboru médií. Vznikla i putovní výstava, která dokumentuje jeho realizaci a přibližuje příběhy samotných pamětníků. Tento týden byly výstavní panely umístěny na královédvorském náměstí T. G. Masaryka a budou zde až do 25. dubna. Slavnostní vernisáž putovní výstavy proběhne v sále ZUŠ R. A. Dvorského 12. dubna 2019 v 17 hod. 

Přítomen vernisáže bude pamětník páter Jan Rybář, o  kterém studenti královédvorského gymnázia Magdalena a Martin Kazmirowští a Dominika Rezková natočili v rámci projektu pětiminutový dokument. Páter Jan Rybář SJ působil ve Dvoře Králové nad Labem duchovně v  letech 1976–1979. V kostele sv. Jana Křtitele sloužil často nedělní mše.

Představení příběhů pro širokou veřejnost

Díky přátelské spolupráci mezi školami se podařilo vytvořit 10 žákovských týmů z místních škol, které zážitkovým a  tvořivým způsobem zpracovávali v období od září 2018 do dubna 2019 životní příběhy pamětníků, které si samy „objevily“. Své pamětníky obdivují za to, že neztratili přes těžké životní zkušenosti se zneužíváním moci, statečnost, víru v dobro a schopnost radovat se ze života. 

Žáci navštívili během sedmi měsíců pamětníky doma a natočili jejich vyprávění na diktafon či mobil. Společně také podnikli exkurzi do  Státního okresního archivu Trutnov a do Českého rozhlasu Hradec Králové. Bylo nutné se obrnit trpělivostí a soustředěností, protože týmy musely vybrat z nahrávky svého pamětníka to nejdůležitější a vytvořit rozhlasový scénář, ve  kterém má slovo nejen pamětník, ale také každý žák. V Hradci Králové pak „v rádiu“ natočili 10 zajímavých audioreportáží a dozvěděli se mnoho pozoruhodných informací o historii Českého rozhlasu. V současné době vrcholí přípravy na závěrečnou slavnostní prezentaci projektu, při které týmy tvořivým způsobem představí své pamětníky divákům. 

Zveme vás proto ve čtvrtek 25. dubna 2019 od 17:00 hod. do sálu Hankova domu na „Příběhy našich sousedů“

Příběhy sousedů na KrálovédvorskuProjektu se ve Dvoře Králové účastnili žáci pod vedením svých učitelů Mgr. Yvety Šecové z  gymnázia, Mgr.  Lucie Baliharové ze ZŠ a  MŠ Dukelských bojovníků Dubenec, Mgr.  Dany Hlavsové ze ZŠ Strž, Mgr.  Zdeňky Červinkové ze ZŠ Podharť, Mgr.  Markéty Haasové ze ZŠ 5. května, Mgr.  Jiřího Luxe ze ZŠ a  MŠ Bílá Třemešná a Mgr. Milana Hanzla ze ZŠ Schulzovy sady. Koordinátorkou projektu Příběhy našich sousedů na Královédvorsku byla Mgr. Pavlína Flídrová z gymnázia. 

Nový projekt na Královédvorsku

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum Praha určený pro žáky základních a  studenty středních škol. V Královéhradeckém kraji se letos do projektu zapojily školy z Hradce Králové, Hořic, Náchoda, Dobrušky a poprvé také Gymnázium Dvůr Králové nad Labem a královédvorské základní školy.

Zdroj: gymnázium Dvůr Králové, Noviny královédvorské radnice
 

Související články
Příběhy našich sousedů v sále Hankova domu (25. dubna 2019)
ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem tento rok slaví 70 let od svého založení. Podívejte se na video z prvních oslav
Konkrétní Příběhy našich sousedů - Antonín Burdych

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1100x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Technik PC a periférií (ZŠ Schulzovy sady)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ a PrŠ DKnL)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)


Kalendář akcí
1.03.2019 - 15.11.2019
Lovci perel - soutěž
1.09.2019 - 8.11.2019
Mít své místo
1.09.2019 - 27.09.2019
Přihlášky na kurz internetu
16.09.2019 - 27.09.2019
Slavnost Klíčování
19.09.2019 10:00 - 17.10.2019 17:00
Zvíře není věc