REGIONY | Obce | MÍSTNÍ STRÁNKY | Firmy | Restaurace | Ubytování | ![]() |
Ještě na konci školního roku se poznávali v rámci nového projektu nejdříve pedagogové prostřednictvím výměnných pobytů. Cílem bylo seznámení a sdílení zkušeností z výuky odborných předmětů i předmětů všeobecně vzdělávacích. Čeští učitelé byli zapojeni do společné výuky jazyků a informačních technologií u polských přátel a podobný program čekal i polské pedagogy v Čechách.
V naší škole si učitelé prohlédli a zapojili do výuky odborných předmětů námi nabízených 3 oborů v rámci služeb, sledovali a zkusili si zde i kooperativní výuku u anglického jazyka. V budově zaměřené na technické předměty nahlédli pod pokličku výuky programování a počítačových sítí. Nechyběla ani ukázka laboratorních cvičení v rámci výuky analytické a fyzikální chemie v prostorách laboratoří. Odpolední a večerní program nabízel návštěvu pamětihodností a zajímavostí města i okolí.
V říjnu se k pedagogům přidali žáci. Na začátku října jsme u nás ve SPOŠ Dvůr Králové nad Labem přivítali ze sousedního Polska 10 žáků s pedagogickým doprovodem. Připravili jsme pro ně program, který jim přiblížil výuku na naší škole, ale také život ve městě a turisticky zajímavé okolí. V rámci pobytu na vlastní kůži zkusili běžný studentský život v našem domově mládeže. Polští středoškoláci i jejich kantoři se zapojili do výuky robotiky, zažili tandemovou výuku anglického jazyka, nechali o sebe pečovat v našem masérském, kosmetickém a kadeřnickém salonu. Z turistických atrakcí stihli navštívit Kuks, pevnost Josefov a samozřejmě místní zoo.
O dva týdny později náš již vítali na oplátku polští přátelé v zázemí své školy. Od rána byl pro nás připraven program, který začal prohlídkou školy a byl přizpůsoben oborovému zaměření žáků. Zajímavý tak byl jak pro žáky technických předmětů, tak oboru služeb. Během tří dnů jsme ochutnali nejen život místních středoškoláků včetně tradičních polských jídel, ale také se seznámili s nejbližším okolím. Nahlédli jsme s průvodkyní do pevnosti Stříbrná Hora (Srebrna Góra), poznávali jsme blíže samotné město Ząbkowice a jeho památky včetně Frankensteinova památníku a tamní Šikmé věže. K dispozici jsme měli tlumočnici, která nám pomáhala porozumět nejen vyřčeným termínům, ale také historii a životními stylu našich sousedů. Odpolední a večerní program patřil sportování a hrám.
Výměnný pobyt nám přiblížil život a možnosti našich vrstevníků a pedagogických pracovníků v téměř 100 km vzdáleném městečku v sousedním Polsku.
Těšíme se na další spolupráci, která obohatí životy nejen současných středoškoláků, ale také odborné znalosti pedagogů.
Mgr. et Mgr. VOJTĚCH Petr
ředitel školy
Název mikroprojektu: "Poznáváme se"
Registrační číslo mikroprojektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_008/0003074) V.
Vaše komentáře |