Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Zachráněný orel mořský již poletuje kolem Berlína

Redakce / 2.01.2017, Jaroměřsko
Na záchranné stanici pro hendikepovaná zvířata Jaro Jaroměř přibylo v polovině července loňského roku nové zvíře: na smrt vyhublé mládě orla mořského, jehož let skončil vysílením v Polici nad Metují. Na stanici mu dali jméno Matěj a doufali, že se tento stálé u nás vzácný pták ze svého stavu dostane.
 

Do té doby přijali ve stanici vždy už jen mrtvé orly - otrávené jedem zvaný karbofuran. Každý rok zemřou stovky ptáků na otravu právě tímto jedem. Přestože je pokládání otrávených návnad v přírodě zakázáno více než 50 let, stal se tento jed v poslední době módním prostředkem některých lidí v boji se „škodnou". Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky cokoli živého, cíleně lišky, kuny vydry. A nechtěně se otráví i dravci nebo pes na procházce. Vždyť v roce 2015 bylo z 21 vysílačkou vybavených dravců usmrcenou jedem 6. Možná právě tento jed usmrtil i rodiče nalezence, který byl předčasně vylétlý z hnízda.

Orel mořský v našich krajích nehnízdil díky velkému pronásledování více než 100 let. Až nyní se díky činnosti ochranářů v rámci celé Evropy opět vrací do svých původních hnízdišť, a již se tak s ním můžeme čím dál častěji setkat i u nás.

Orel Matěj měl štěstí: dostal se do rukou odborníků, kterým se podařilo ho rozkrmit, až nakonec jedl sám s chutí. Původně se lidé z Jaro Jaroměř obávali o jeho život - ačkoliv mladý orel nebyl nijak zraněný, měl rozhozený trávicí systém a ani stres z nového prostředí mu nebyl nakloněn. Nakonec se naučil v záchranné stanici i sám lovit živou potravu a pomalu přibýval na váze. Ubikace velikosti 100 x 5 x 5 m mu umožnila rozlétat se před vypuštěním do přírody. 

Po 1,5 měsíci intenzivní péče nastal den, kdy byl vypuštěn do volné přírody - a to samozřejmě za přítomnosti odborné veřejnost, sponzorů stanice či městské policie a zástupců místních úřadů.

Jelikož mu byl díky spolupráci s rakouskými ornitology na záda přidán batůžek s vysílačkou, je jeho let monitorován a z dat posledních týdnů je zřejmě, že již emigroval do Německa a létá kolem Berlína.

Nezbývá než Matějovi popřát dostatek zdravé, jedem nenapuštěné potravy a členům akční záchranářské skupiny JARO poděkovat za skvěle vykonanou práci.

Celý příběh s fotodokumentací si můžete přečíst zde.

Kateřina Sekyrková

Zdroj:

http://jarojaromer.rajce.idnes.cz/

http://www.jarojaromer.cz/stanice/

Foto: Roman Kalous
 

Související články
Na mezinárodní pěvecké soutěži se sejdou v Jaroměři ti nejlepší zpěváci, kteří se oblékají výhradně do peří!
Záchranná stanice JARO Jaroměř bojuje o přežití. Pomozte přemluvit krajské zastupitele. Zasedání zastupitelů nyní on-line!
Související odkazy
Orel Matěj - příběh zachráněného dravce
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 855x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí