Vyhledej
Královédvorsko > Služby občanům > Neziskovky

Záchranná stanice JARO Jaroměř bojuje o přežití. Pomozte přemluvit krajské zastupitele. Zasedání zastupitelů nyní on-line!

Redakce / 10.09.2018, Aktualizováno , KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Odkaz na dnešní on-line přenos ze zastupitelstva kraje v článku! Máme tu důležitou výzvu: záchranná stanice JARO Jaroměř, která zachraňuje místní zraněná či opuštěná zvířata, sama potřebuje zachránit. Bohužel zastupitelé Královéhradeckého kraje ani po 20 letech existence stanice neodhlasovali důstojenější příspěvek na její provoz. Co můžete udělat vy?
 

FOTOGALERIE - Jaro Jaroměř

Odkaz na on-line přenos (bod č. 34 programu se týká Jaro Jaroměř)


Výzva zastupitelům

Je zřejmé, že nejdůležitější je přesvědčit zastupitele kraje o vážnosti situace a hlavně neustále opakovat roli, jakou stanice v Královéhradeckém kraji má. Zásadně může pomoci, když se přidáte jako jednotlivci či organizace nebo instituce k této výzvě a pošlete ji obratem na e-mail vedoucího Záchranné stanice Davida Čípa: coracias@seznam.cz
A určitě nezapomeňte na osobní setkání se svými krajskými zastupiteli, kteří o tom příští týden (10. září 2018) na svém zasedání budou rozhodovat. Napište jim, zavolejte, diskutujte. 
A zasedání krajského zastupitelstva probíhá i on-line - odkaz je v den konání na webu kraje. Takže případnou diskusi můžete sledovat (nebo přijet do Hradce Králové) a vnímat vámi zvolené zastupitele. 

Podpora - charitativní kalendář

Podporu této stanice zveřejnila i místní fotografka Jana Pechlátová, která pro Jaro Jaroměř nafotila na rok 2019 charitativní nástěnný kalendář, stejně jako tomu bylo loni pro psí útulek. Jednu z fotek připravovaného kalendáře jsme připojili k této výzvě. Kalendář je v přípravě a dolaďuje se, až bude k dispozici, budeme mezi prvními, kdo o něm bude informovat. 

Čísla finanční

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři se každý rok potýká s velkými problémy, jak sladit stupňující se náklady (dané zvyšujícími se cenami a vzrůstajícím množstvím zvířat v nouzi) s víceméně stejně vysokými příjmy z dotací a sponzorských darů.
Proto opakovaně žádá Krajský úřad Královéhradeckého kraje (KÚ) o navýšení příspěvku - dotace.
V loňském roce stanice od KÚ získala na celoroční provoz pouze 300 000 Kč, v letošním roce se příspěvek snížil ještě na 150 000 Kč
Pro srovnání ostatní podobné stanice jsou svými kraji podporovány částkou 1 000 000 Kč až 3 000 000 Kč.

Čísla zvířecí

Jaroměřská stanice ročně poskytne pomoc více než sedmi stům volně žijících živočichům v celém Královéhradeckém kraji mimo Jičínsko a KRNAP. Přes polovinu pacientů se daří vracet zpět do přírody. Odchyty, dovoz, péči ale i komunikaci s nálezci pacientů a odborné poradenství (cca 3 000 telefonátů ročně) poskytuje nonstop, nevyjímaje víkendy a svátky. Stanice v nemalé míře vypomáhá policejním a hasičským jednotkám s odchytem, vyprošťováním a asistencí u zvířat v ohrožení či potenciálně nebezpečných občanům. Věnuje se také ekologické osvětě. Stanici ročně navštíví desítky mateřských, základních, středních i vysokých škol a odborní lektoři rovněž školy s výukovými programy navštěvují. Fotogalerie některých zvířecích pacientů ZDE

Oficiální výzva


Vážení příznivci, podporovatelé a přátelé Záchranné stanice Jaroměř 

bohužel vás musíme informovat, že naše záchranná stanice i s jejími zvířecími pacienty je ve vážném ohrožení, kdy možná k 1.1.2019 budeme muset ukončit naši činnost z důvodu dlouhodobého nedostatku financí. 

Po naději, že konečně po 20 letech naší existence získáme důstojnější finanční příspěvek od Královéhradeckého kraje na provoz a údržbu záchranné stanice, se musíme opět smířit s tím, že Královéhradecký kraj nám v naší žádosti o navýšení rozpočtu nechce příliš vyhovět. A my tak stojíme před rozhodnutím, zda má ještě vůbec cenu v činnosti za těchto těžkých  podmínek pokračovat.  

Poslední šancí, jak kraj můžeme přesvědčit, je ukázat jim, že za námi stojí spousta lidí, kteří si naší práce váží a vidí rizika, která se dostaví, pokud se činnost stanice opravdu ukončí. O našem osudu rozhodnou krajští zastupitelé již 10. 9. 2018. 

Pokud se nechcete dočkat okamžiku, kdy se dveře záchranné stanice zavřou, můžete to sami nemálo ovlivnit. Zásadně může pomoci, když se přidáte jako jednotlivci či organizace nebo instituce k naší výzvě (viz příloha) a pošlete to obratem zpět na email vedoucího Záchranné stanice Davida Čípa:coracias@seznam.cz

Předem všem děkujeme za vaši podporu a vstřícnost

s pozdravem

pracovníci, dobrovolníci a naše zvířecí pacienti ze Záchranné stanice v Jaroměři


Kateřina Sekyrková
Titulní foto: Jana Pechlátová 

Související články
Zachráněný orel mořský již poletuje kolem Berlína
Zažijte noční přírodu Josefovských luk (7. června 2019)
Charitativní kalendář POMÁHÁM PŘÍRODĚ v prodeji i ve Dvoře Králové n. L.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 6603x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět