Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Sport > fotbal

Fotbalový klub Tiba Dvůr Králové nad Labem by letos slavil 70 let. Připravuje se publikace k výročí

Redakce / 29.05.2022
Stalo se tak v r. 1952, kdy se SK Amatéři - Sokol Tiba Vorlech spojili se Sokolem Tiba Zálabí a oficiálně vznikla TJ Jiskra Tiba Dvůr Králové nad Labem. Začala tím novodobá kapitola fotbalu v Podharti.
Tiba, největší textilní podnik v republice propůjčil své jméno nové Tělovýchovné jednotě, která neměla pod svými křídly jen fotbalisty, ale také házenkáře, plavce, šachisty a v 50. letech několik sezon i hokejisty. Tiba Dvůr Králové nad Labem nikdy nehrála 1. ani 2. ligu, ani divizi, přesto se významnou měrou zapsala do fotbalové historie tehdejšího Východočeského kraje. 

Historie fotbalové Tiby je neodmyslitelně spojena s SK Amatéři Dvůr Králové nad Labem, kteří vznikli již v roce 1925 a prvním předsedou byl zvolený Emanuel Flégr. Tiba, která vždy byla tak trochu  ve stínu svého městského rivala Juty, vychovala řadu hráčů i funkcionářů. Fotbalová Tiba Dvůr Králové nad Labem neměla dlouhého trvání, neboť v r. 1974 došlo ke sloučení s Jiskrou Jutou Dvůr Králové nad Labem v jednu TJ Dvůr Králové nad Labem, jak ji známe z dnešní podoby. 

K významným osobnostem SK Amatérů a TJ Jiskry Tiby Dvůr Králové nad Labem patřili první předseda Emanuel Flégr, Emil Rösel, Josef Groh, Adolf Lehraus, Ladislav Lehraus, Zdeněk Groh, Jaroslav Groh, Oldřich Prokeš, Jaroslav Řehák, Zdeněk Brentner, Miloš Vonka, Bruno Káde, František Zoufalý, bývalý československý reprezentant Jiří Hledík, Karel Sedliský, o němž se ve své knize "Trénoval jsem mistry" zmiňuje i slavný trenér Sparty Praha a čs. reprezentace Václav Ježek. 

Je připravena k vydání publikace, která mapuje historii fotbalu v Podharti od vzniku SK Amatéři v r. 1925 až do konce Tiby Dvůr Králové nad Labem v r. 1974, včetně výsledků, tabulek, fotografií a dalších zajímavostí.

Pavel Lipták

Fotografii kliknutím zvětšíte na původní rozměr. Výše je stejná fotografie colorizovaná. Bohužel však v menším rozlišení. 

Tiba Dvůr Králové nad Labem, "A" mužstvo - podzim 1971
Horní řada zleva: Brentner st., Langpaul P., Mencl, Novák, Tröster, Rudolf, Krejcar, Paštika Sláva. Dolní řada zleva - Brentner ml., Haman, Langpaul J., Vrána, Paštika J.

Související články
Máme pro vás malý seriál o královédvorském hokeji!
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1382x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí