Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > cyklo

Detailní přehled Krkonošských cyklobusů! Kudy? Kam? Jak?

Redakce / 7.08.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Už 17 let jezdí do Krkonoš a po Krkonoších několik linek cyklobusů. A my pro vás právě připravujeme velký přehled nápadů, kam v Krkonoších s jejich pomocí na kole vyrazit! Inspirovat se můžete celou sérií videí, která budou následovat v dalším článku a také postupně na našich FB stránkách. Zatím se ale seznamte s trasami cyklobusů.

Pro obyvatele Podkrkonoší se nabízí možnost nechat se i s kolem dovézt do Vrchlabí a dále s přestupem do Špindlerova mlýna, Jánských lázní, na Horní Mísečky, či na Pomezní boudy. 
Autem lze velmi jednoduše zaparkovat u nástupních stanic a křižovatek cyklobusů na autobusových nádražích v Trutnově, Vrchlabí, v Jilemnici (tam je parkoviště 150m u stadionu, nebo 200m u kruháče na Krkonošské, a v Jilemnici Hrabačově (také 200m)

Krkonošské cyklobusy jezdí v roce 2020 od 30. května do 28. září, a to:

  • v červnu o víkendu
  • o letních prázdninách denně
  • v září ve čtvrtek, o víkend a ve svátek
  • na lince Hradec Králové – Vrchlabí se jezdí v červnu a září jen v sobotu, o prázdninách v sobotu a ve čtvrtek.
Krkonošské cyklobusy - přehled linek

Krkonošské cyklobusy jsou turistické autobusové linky, které pomáhají cyklistům a pěším turistům s dopravou po Krkonoších a Podkrkonoší. Naplánujte si výlety po zajímavých místech našich nejvyšších hor, aniž byste si dělali starosti s převýšením! Jízdní řády najdete jednak v galerii níže a také jako odkaz na podrobný jízdní řád u každé z tras.

Šest linek křižuje Krkonoše od západu po východ

Linka 1: Harrachov - Pomezní Boudy

Páteřní linka propojující celé pohoří. Je to jediná existující autobusová linka, která vás dopraví z jedné strany Krkonoš na druhou. Vede přes Kořenov, Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici, Vrchlabí, Janské Lázně, Svobodu nad Úpou a Pec pod Sněžkou. 

Jízdní řád

Linka 2: Jilemnice - Horní Mísečky

Vyveze vás z Jilemnice na Horní Mísečky a umožní pokračovat dál na vrcholky, třeba až k Labské boudě a prameni Labe. 

Jízdní rád

Linka 3: Vrchlabí - Špindlerův Mlýn 

Propojuje dvě významná střediska středních Krkonoš - Vrchlabí a Špindlerův Mlýn s možností přestupu na pravidelnou linku na Špindlerovu boudu ležící na hřebenové Cestě česko-polského přátelství

Jízdní řád

Linka 4: Úpice - Pomezní Boudy

Čtvrtá linka vede z Úpice přes Trutnov, Svobodu nad Úpou a Pec pod Sněžkou až na Horní Malou Úpu. 

Jízdní řád

Linka 5: Žacléř - Trutnov

Je pouze pro pěší.

Jízdní řád

Linka 6: Vrchlabí - Hradec Králové

Šestá linka vás zaveze do podhůří a dál, až k baroknímu areálu Kuks a do krajského města Hradec Králové. Odtud se můžete po Labské cyklotrase zase vrátit zpět. A nebo zcela naopak :-)

Jízdní řád

Kompletní jízdní řád na tuto sezonu v PDF
Kompletní jízdní řád na tuto sezonu v JPG

Další možnosti sezónní dopravy v Krkonoších

Kromě Krkonošských cyklobusů můžete využít další turistické letní linky autobusů, které vás vyvezou například na Zlaté návrší či Horní Mísečky. Pravidelná autobusová doprava je zajištěna také mezi Špindlerovým Mlýnem a Špindlerovou boudou. Ale pozor, pouze bez kol!

Ceny a podmínky

Cena je počítána dle ujetých km (IREDO), za kolo se platí 20 Kč. Pes je v přepravním řádu dopravců povolen, platba 50 % ceny jízdného. Časy příjezdů a odjezdů autobusů jsou orientační. Stává se, že při větším počtu cyklistů trvá nakládání kol déle, a tak se odjezd ze zastávky pozdrží. Proto na přestupových místech na sebe autobusy čekají až 10 minut. 

Kromě linky z Jilemnice na Horní Mísečky (kde se kola ukládají uvnitř autobusu) jsou všechny cyklobusy vybaveny přívěsy pro kola. Přívěsy uvezou 20–35 kol a v autobuse se přepraví 45–55 osob. Pro větší skupinu cykloturistů není možné v lince rezervovat místa. Lze objednat celý zvláštní autobus.

Elektrokola

Elektrokola jsou přepravována, musí však mít pro přepravu odmontovánu baterii a kolo si musí cyklista naložit sám. Je zřejmé, že starší lidé mají s naložením jistý problém, proto je třeba si v kolektivu vypomoci.

Dopravní obslužnost

Krkonošské cyklobusy zajíždí do míst, kde není jiná hromadná doprava, jsou zařazeny do dopravní obslužnosti. Zastavují tedy na více zastávkách (např. Vítkovice v Krkonoších – kostel). Na přímých linkách docházelo k souběhu s jinými linkami, a proto bylo třeba vymyslet jinou trasu, aby byl souběh vyloučen. Proto cyklobus jezdí např. přes Rezek. 

Plánování cyklovýletu

Doporučujeme naplánovat cyklovýlet z bodu A do bodu B a vrátit se zpět z jiného nástupního místa. Doporučené cyklovýlety výlety naleznete na ZDE. 

Jízdní řády

Jízdní řády Krkonošských cyklobusů zařazených do dopravní obslužnosti Libereckého i Královéhradeckého kraje a finančně podpořených Libereckým a Královéhradeckým krajem najdete v přiloženém albu a v přehledu tras jsou odkazy na kompletní verzi (výše). Dále jsou vyvěšeny na autobusových zastávkách cyklobusů. Informace naleznete dále na autobusových nádražích, v krkonošských informačních centrech, v recepcích spolupracujících hotelů a pensionů, na www.krkonose.eu, na webech dopravců, na IDOS.cz. Plánované uzavírky komunikací na www.krkonose.eu, kde budou zveřejněna i další aktuální upozornění.

Kateřina Sekyrková a Jan Holan

Zdroj: Krkonoše – svazek měst a obcí - krkonose.eu
https://www.krkonose.eu/krkonosske-cyklobusy

FOTOGALERIE - Krkonošské cyklobusy - fotogalerie

FOTOGALERIE - Cyklobusy Krkonoše 2020 jízdní řády

Související články
Krkonošské cyklobusy na Královédvorsku - tipy na výlet
Jak vybrat kolo pro děti
Cyklobusem z Trutnova na Pomezní boudy a na kole zpět do Trutnova
Umíte naplno využívat cyklobusy pro vaše výlety? Podívejte se na pár "cyklohacků" z pohledu návštěvníka, nebo obyvatele Dvora Králové n. L.
Z Jaroměře cyklobusem do Teplických skal, Jestřebích hor i do Pece p. Sněžkou
Krkonošské cyklovýlety - podívejte se na sérii videí s nápady, jak využít Krkonošské cyklobusy pro vaše výlety.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 994x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí