Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Turistika > tipy na výlet

Krkonošské cyklobusy na Královédvorsku - tipy na výlet

Redakce / 29.05.2016, Královédvorsko
Krkonošské cyklobusy nejsou rozhodně jenom o Krkonoších. Náramně se dají využít i na výlety po našem bezprostředním okolí a je mi velkou záhadou, proč je Dvoráci moc nevyužívají. Třeba letos na otvírání turistické sezony na Zvičině prý nesvezly ANI JEDNO KOLO…

FOTOGALERIE - Vítání jara na Zvičině a cíl běhu ze Šárovcovy Lhoty

Přitom cyklistů bylo nahoře na Zvičině spousta. Něco mi říká, že se snad lidi stydí jít s kolem do autobusu - že je to pro ně potupa, ostuda, přiznání vlastní neschopnosti. NESMYSL!

Využít cyklobusy samozřejmě můžete, když se necítíte na delší výšlap, nebo když chcete připravit jedinečný zážitek z dlouhého sešupu dětem, které tak s nadšením a pocitem, že jedou „jenom" z kopce, najedou okolo Zvičiny třeba 30 km a večer padnou vysílením, protože dupaly i z toho kopce jako motorové myšky. 

Využít cyklobus však mohou i trénovaní jedinci. Prostě si díky cyklobusu mohou dovolit výlet i za hranice svých schopností. Mohou vystartovat ze Zvičiny třeba úplně na druhou stranu k Jičínu a večer se nechat nabrat na Mostkách, nebo v Brusnici. I tak mohout mít v nohách svých 60, či 120 km. Další možností je nechat se dovézt někam a vychutnat si "jen" cestu domů. Zkrátka možností jsou kvanta! My vám přinášíme jen pár tipů na výlet - jakmile jednou začnete Krkonošské autobusy využívat, věříme, že vás samotné začnou napadat další kombinace.

Na začátek je třeba upozornit, že většina linek cyklobusů okolo Dvora Králové funguje od 28. května do 28. září VŽDY V SOBOTU, a o prázdninách se přidá i ČTVRTEK.

CYLOSTRASA HRADEC KRÁLOVÉ - KUKS

Už delší dobu je hotová cyklostezka Hradec Králové-Kuks. Je to stavba svým významem jednoznačně srovnatelná třeba s dálnicí. Neuvěřitelně obohatila možnosti cyklo a in-line turistiky v regionu a přivedla lidi na místa, kde se roky hádaly jen srnky s kaprama v Labi. Nyní cylostezku využívají k plné spokojenosti desetitisíce lidí na cesty do školy, do práce i za zábavou. A není důvod proč by si ji nemohli užít i Dvorác,i i když ještě nevede až úplně do Dvora!

VELKÝ VÝLET

Vstaňte si brzičko ráno a nasedněte i s kolem na linku, která jede v 6:05 ze Dvora směr Hradec Králové, kde budete v 6:35. Cyklostezku si tak užijete krásně prázdnou v ranním chládku (to se v létě hodí). Pokud si netroufnete na celou cestu až domů, dá se nasednout na vlak na několika místech cestou a na rychlík v Jaroměři. V 10:35 můžete využít cyklobus z Kuksu domů do Dvora Králové, nebo se jím nechat odvézt až na Zvičinu a užít si radost z dlouhého sjezdu, protože toho si na cyklostezce opravdu neužijete.

MALÝ VÝLET

Nechte se dovézt i s kolem v 10:22 a 12:22 do Kuksu na začátek cyklostezky a zajeďte si na výlet do Jaroměře (na zmrzlinu, na Koupaliště na Úpě atd.), Josefova, či Smiřic a zpět do Kuksu. Zpět z Kuksu to do Dvora jede v 16:55 a večer ve 20:50 (z rozcestí).

Když se vám podaří dorazit až do Hradce Králové a padne na vás taková únava, že ani zmrzlina v Mekáči vás nezachrání, tak z Hradce Králové cyklobus jede ve 20:20 a doma jste před 21. hodinou!

Své přátele z Hradce Králové můžete upozornit, že mohou využít cylostezku, dojet až do Dvora Králové a večer se nechat cyklobusem odvézt zpět do Hradce v 19:25 hod.

OKOLO ZVIČINY

Přímo na Zvičinu se dostanete autobusem v 10:45 a v 11:10 jste tam. Mít startovací místo na Zvičině je prostě čistá radost. Ať už pro rychlý sešup do Dvora, ale hlavně pro možnost dostat se dál na místa, která Dvoráci ke své škode moc neznají - na Úhlejov a Miletín, na Lázně Bělohrad, na Pecku atp. 

Není ale jenom ZvIčina! Ráno v 8:00 a odpoledne v 17:05 se můžete cyklobusem dostat na Mostka a prošmejdit nádherné lesy v okolí, do Hostinného a až do Vrchlabí (zde navazují další trasy, ale to je na jiný článek). 

Zda se rozhodnete na výlet v okolí, nebo se vydáte na cestu domů, je už jen na vás. V každém případě po stejné trase jede cyklobus i obráceně a to z Vrchlabí v 18:30 a vypadá to, že o prázdninách dokonce 2 vozidla! 


Jan Holan

Související články
Zájem o cyklobusy v roce 2015 narostl
O víkendu odstartovaly sezonu cyklobusy. Vyražte na cyklovýlet i Vy!
Královédvorsko - bajkerů ráj
Kola se spalovacím motorem nesmějí na cyklotrasy v Krkonoších
Město Dvůr Králové v cyklotoulkách
Výlet z Výšinky přes Dubový Dvůr do Dvora - v létě na kole, v zimě na běžkách
Cyklobusy jezdí každou sobotu, o prázdninách i ve čtvrtek a o svátcích. Dostanete se tak i na Zvičinu.
Kozí kameny - Ráj pro cyklisty
Podzimní cyklovýlet přes přehradu Les Království u Dvora Králové nad Labem
Cyklobusem z Trutnova na Pomezní boudy a na kole zpět do Trutnova
Výlukový jízdní řád cyklobusů do Vrchlabí a na Zvičinu (16. července - 31. srpna 2018)
Chutné kolečko na kole - aneb Královédvorsko chutná i na talíři
Cyklobusy vyvezou nejen do Krkonoš i cyklisty ze Dvora Králové
Detailní přehled Krkonošských cyklobusů! Kudy? Kam? Jak?
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 672x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místa


Školní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí