Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk

Redakce / 18.05.2022
Mezinárodní spolupráce našeho sbormistra Víta Havlíčka s předními evropskými skladateli při zadávání kompozic „světových premiér“ pro Dvůr Králové nad Labem a Královédvorský chrámový sbor vyústila v pozvání jednoho z nich, německého skladatele Homera Beckera, abychom zazpívali v Norimberku.
V soboru 14. května 2022 ráno jsme Královédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirchese tedy vypravili na západ, z části po cestě, kterou jezdíval i císař a český král Karel IV., když vyřizoval v Německu úřední záležitosti. Tedy ne nadarmo je dálnice do Německa nazývána „Via Carolina“. Karel IV. jezdíval koňmo až na půlroční cesty, my jsme to díky dálnici z Heřmanic až do Norimberka stihli za víkend. Ještě v sobotu v podvečer jsme v místním klasicistním kostele sv. Alžběty (Elisabethkirche) ležícím v centru Norimberka doprovodili bohoslužbu provedením Missy in B od Maximiliana Stadlera. Kromě výtečné akustiky nás zaujalo upořádání lavic i provedení mše v kruhu kolem kulatého obětního stolu uprostřed pod centrální kupolí. Na závěr mše nám tamější pan farář poděkoval a sklidili jsme i potlesk od místních farníků. Večer jsme pak poseděli se skladatelem Holmerem Beckerem, který nám přislíbil další spolupráci se sborem.

Královédvorský chrámový sbor v norimberském KlarakircheNeděli 15. května 2022 jsme zasvětili prohlídce starého města, které povstalo z popela II. světové války. Nechyběla místa s jeho starými hradbami, gotickými památkami, největšími kostely sv. Vavřince (Lorenzkirche) a sv. Sebalda (Sebalduskirche), tzv. Krásnou fontánou, císařským palácem, hrázděnými domy v podhradí, kde mj. žil a tvořil Albrecht Dürer. K prohlídce města na nás laskavě shlížel z orloje ve štítu kostela Frauenkirche, ze svého trůnu sám náš „Otec vlasti“, kterému každé poledne zde holduje sedm kurfiřtů.

Nevyhnuli jsme se ani památkám na smutnouKrálovédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirche moderní minulost, jako je velikášská ruina sjezdového paláce nacistické strany, monumentální tribuna i budova Vrchního zemského soudu – Justiční palác, kde byla tato neblahá minulost napravena v soudní síni č. 600 potrestáním válečných zločinců  v při  tzv. Norimberském soudním tribunálu.

Elisabethkirche v NorimberkuPo prohlídce města nás čekal odpolední koncert v moderně zrenovovaném gotickém kostele sv. Kláry (Klarakirche), kde v našem podání zazněly ve vyváženém programu sborové skladby pod vedením sbormistra Víta Havlíčka, varhanní skladby v podání Miroslava Baklíka a německému publiku jsme představili i díla mistrů české hudby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Koncert se povedl, všichni byli spokojeni a vystoupení jsem zakončili jedním přídavkem.

A pak již nás čekala pozdní cesta do našeho milého Dvora Králové, který jsme myslím dobře reprezentovali a českou hudební kulturu rovněž.

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (13)

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí TGM ve Dvoře Králové (24. prosince 2021)
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Královédvorský chrámový sbor zazpívá ve Vídni a Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2022
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 367x
 
Hodnocení článku:
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí