Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk

Redakce / 18.05.2022
Mezinárodní spolupráce našeho sbormistra Víta Havlíčka s předními evropskými skladateli při zadávání kompozic „světových premiér“ pro Dvůr Králové nad Labem a Královédvorský chrámový sbor vyústila v pozvání jednoho z nich, německého skladatele Homera Beckera, abychom zazpívali v Norimberku.
V soboru 14. května 2022 ráno jsme Královédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirchese tedy vypravili na západ, z části po cestě, kterou jezdíval i císař a český král Karel IV., když vyřizoval v Německu úřední záležitosti. Tedy ne nadarmo je dálnice do Německa nazývána „Via Carolina“. Karel IV. jezdíval koňmo až na půlroční cesty, my jsme to díky dálnici z Heřmanic až do Norimberka stihli za víkend. Ještě v sobotu v podvečer jsme v místním klasicistním kostele sv. Alžběty (Elisabethkirche) ležícím v centru Norimberka doprovodili bohoslužbu provedením Missy in B od Maximiliana Stadlera. Kromě výtečné akustiky nás zaujalo upořádání lavic i provedení mše v kruhu kolem kulatého obětního stolu uprostřed pod centrální kupolí. Na závěr mše nám tamější pan farář poděkoval a sklidili jsme i potlesk od místních farníků. Večer jsme pak poseděli se skladatelem Holmerem Beckerem, který nám přislíbil další spolupráci se sborem.

Královédvorský chrámový sbor v norimberském KlarakircheNeděli 15. května 2022 jsme zasvětili prohlídce starého města, které povstalo z popela II. světové války. Nechyběla místa s jeho starými hradbami, gotickými památkami, největšími kostely sv. Vavřince (Lorenzkirche) a sv. Sebalda (Sebalduskirche), tzv. Krásnou fontánou, císařským palácem, hrázděnými domy v podhradí, kde mj. žil a tvořil Albrecht Dürer. K prohlídce města na nás laskavě shlížel z orloje ve štítu kostela Frauenkirche, ze svého trůnu sám náš „Otec vlasti“, kterému každé poledne zde holduje sedm kurfiřtů.

Nevyhnuli jsme se ani památkám na smutnouKrálovédvorský chrámový sbor v norimberském Elisabethkirche moderní minulost, jako je velikášská ruina sjezdového paláce nacistické strany, monumentální tribuna i budova Vrchního zemského soudu – Justiční palác, kde byla tato neblahá minulost napravena v soudní síni č. 600 potrestáním válečných zločinců  v při  tzv. Norimberském soudním tribunálu.

Elisabethkirche v NorimberkuPo prohlídce města nás čekal odpolední koncert v moderně zrenovovaném gotickém kostele sv. Kláry (Klarakirche), kde v našem podání zazněly ve vyváženém programu sborové skladby pod vedením sbormistra Víta Havlíčka, varhanní skladby v podání Miroslava Baklíka a německému publiku jsme představili i díla mistrů české hudby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Koncert se povedl, všichni byli spokojeni a vystoupení jsem zakončili jedním přídavkem.

A pak již nás čekala pozdní cesta do našeho milého Dvora Králové, který jsme myslím dobře reprezentovali a českou hudební kulturu rovněž.

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (13)

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí TGM ve Dvoře Králové (24. prosince 2021)
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 283x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa


Učitel matematiky (2. stupeň ZŠ)

Učitel na 2. stupni ZŠ (Dvůr Kr. n. L.)


Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí
17.06.2022 09:00 - 14.08.2022 16:00
Marie Klust: Živá minulost
24.06.2022 09:00 - 31.08.2022 16:00
Turismus na Královédvorsku
24.06.2022 18:00 - 31.08.2022
Mirek Kemel - vernisáž výstavy vtipů