Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

Redakce, Josef Pojezdný / 31.07.2020
Ani letošní školní prázdniny Královédvorský chrámový sbor nezahálí. A tak když současná epidemiologická situace způsobila rušení zahraničních akcí, obrátili jsme se do vnitrozemí. Na svoji čtvrtou akci v době pokoronavirové jsme se vypravili v neděli 26. července 2020 do kolébky východočeské vzdělanosti, do rodiště Bedřicha Smetany, Julia Mařáka, působiště Boženy Němcové, Aloise Jiráska a mnoha dalších význačných osobností - do starobylého města na tzv. Trstenické stezce (nyní E 442) z Prahy na Moravu – do Litomyšle.
Zde jsme v Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšliproboštském kostele Povýšení sv. Kříže pod vedením sbormistra Víta Havlíčka doprovodili sborovým zpěvem slavnostní mši na svátek sv. Jáchyma a Anny, která se konala od 9:00 hodin. Byli jsme mile přijati a po skončení slavnostních bohoslužeb odměněni potleskem. Nebylo by to správné prázdninové putování bez prohlídky města a dalších pamětihodností, jimiž je toto město zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO proslulé.

Královédvorský chrámový sbor v kostele Povýšení sv. Kříže v LitomyšliMístní varhaník Petr Jiříček nás provedl kostelem Nalezení sv. Kříže, vrcholným dílem barokních architektů G. B. Alliprandiho a F. M. Kaňky, gotickým špitálním kostelíkem Rozeslání sv. apoštolů a hřbitovním kostelem sv. Anny. Nevynechali jsme ani kostel Československé církve husitské s aktuální výstavou dětských kočárků, jehož současným duchovním správcem je tatínek bývalé královédvorské „husitské“ farářky Františky Kláskové. Všude nám bylo umožněno vyzkoušet akustiku přednesem sborových skladeb a cappella (bez doprovodu) i s doprovodem a vyzkoušet místní varhanní nástroj a přítomným turistům tak neplánovaně zpestřit jejich prohlídku, což tito rovněž kvitovali potleskem.

Královédvorský chrámový sbor u hrobky v Litomyšli, kde je pohřben P. František BenešPutování jsme zakončili na místním hřbitově u kostela sv. Anny u hrobky proboštů litomyšlských, kde je pohřben P. František Beneš, známý královédvorákům jako dlouholetý královédvorský děkan, iniciátor a realizátor opravy vnějšího pláště dvorského kostela sv. Jana Křtitele. I jemu jsme zazpívali, rozsvítili svíčku a uctili jeho památku.
Pak už jsme se odměnili pozdním obědem a po krásném výletu nastoupili v bouřce a lijáku cestu domů. Těšíme se na další putování, v srpnu se chystáme na Moravu – na Velehrad a Hostýn. 

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Koncert se světovou premiérou skladby německého skladatele Holmera Beckera
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 962x
 
Hodnocení článku:
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí