Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň

Redakce / 21.08.2022
Královédvorský chrámový sbor byl v polovině srpna pozván do Rakouska, kde zazpíval ve Vídni a dvou zajímavých rakouských poutních místech – bazilice Klein-Mariazell a poutním kostele v Hafnerbergu v regionu Mariazell im Wienerwald.

Dvůr Králové nad Labem a hlavní Královédvorský chrámový sbor v bazilice Klein-Mariazellměsto Rakouska - Vídeň spojuje, kromě jiného, především osobnost královédvorského rodáka, barokního malíře, Jana Václava Bergla. Bergl se usadil v Dolních Rakousích a jeho nejdůležitější objednavatelkou byla panovnice Marie Terezie, pro kterou vyzdobil i její soukromé komnaty v Hofburgu. A právě při přípravě oslav výročí 300 let od narození J. V. Bergla, v roce 2019, vznikla spolupráce Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem, spolku Mariazell im Wienerwald a dr. Thomase Aignera, ředitele archivu diecéze St. Pöltenu. Na ní navázal ještě v témže roce Královédvorský chrámový sbor, jehož členové navštívili krátce poté region Mariazell im Wienerwald, čímž byla zahájena dosud trvající spolupráce. Pomalu se tak stává tradicí, že z Berglova rodného města každoročně uprostřed léta vyráží zpěváci pod vedením sbormistra Víta Havlíčka do Altenmarktu k bazilice Klein-Mariazell vyzdobené Beglovými malbami doprovodit sváteční mši svatou.

Královédvorský chrámový sbor v Erlöserkirche ve Vídni Na cestu sbor vyrazil v pátek 12. 8. odpoledne. Po dlouhé cestě jsme si odpočinuli a nabrali síly na sobotní prohlídku Vídně. Obdivovali jsme pamětihodnosti, navštívili jsme Císařskou hrobku Habsburků, ochladili unavené nohy v Dunaji, nevynechali jsme ani vídeňskou kávu a proslulý Sachr dort u Vídeňské státní opery. Ve večerních hodinách nás čekala zkouška v kostele Nejsvětějšího vykupitele (Erlöserkirche), kde se k modlitbám schází česká menšina ve Vídni. Byli jsme přijati velmi srdečně a dozvěděli jsme se mnoho o životě Čechů v rakouské metropoli. V tomto kostele jsme doprovodili svým zpěvem nedělní bohoslužbu. Po ní a přátelském popovídání s krajany jsme se vydali na další část cesty.

Odpoledne nás čekal koncert Královédvorský chrámový sbor v poutním kostele Hafnerbergv poutním kostele v Hafnerbergu. Po krátké zkoušce následoval samotný koncert v nádherném prostředí. Posluchači si spolu se zpěváky užili skladby W. A. Mozarta, Maximiliana Stadlera, Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších. Velmi nás potěšilo, že mezi posluchači byl i sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, který 9. července vystoupil v našem regionu na festivalu Hudební léto Kuks a který po koncertě ocenil výkon sboru. V příjemné atmosféře se neslo i podvečerní setkání s naším hostitelem Thomasem Aignerem a členy spolku Mariazell im Wienerwald. Nechyběla ani prohlídka rekonstruované budovy bývalého klášterního sklepa v Klein-Mariazell, kde vzniká společenská místnost a depozitář zdejšího archivu. V pondělí 15. 8. pak Erlöserkirche ve VídniKrálovédvorský chrámový sbor doprovodil slavnostní mši ke svátku Nanebevzetí Panny Marie v Klein-Mariazellské bazilice. V závěru mše si sbor vysloužil potlesk, stejně jako ve vídeňském kostele o den dříve. A po krátkém obědě následovala cesta zpátky domů.

Vřelé přijetí a přátelský a srdečný duch, který panoval během celého našeho putování,  v nás nechalo mnoho krásných vzpomínek. Dohodnuta je i další spolupráce, a tak se snad podaří příští rok cestu Královédvorského chrámového sboru zopakovat. Stejně jako v loňském roce si také vážíme finanční podpory na tento projekt poskytnuté od Královéhradeckého kraje a města Dvůr Králové.

Bc. Dana Humlová

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Vít Havlíček: Kuks je i pro koncerty místem, kterému se v okolí těžko něco vyrovná
Koncert se světovou premiérou skladby Anežka Česká slovenského skladatele źuboše Bernátha
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2022
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 658x
 
Hodnocení článku:
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí